A KSH 2016-os mikrocenzusa szerint Magyarország lakásállománya 4 millió 405 ezer lakásból áll, melyből mindössze 3 millió 854 ezer lakás lakott, viszont mindössze a lakók 8 százaléka él albérletben, ami azt jelenti, hogy
valamivel kevesebb, mint 300 ezer albérlet van Magyarországon, melyből pár tízezer lakás válik elérhetővé a nyári főszezonban.
Eközben a KSH Statisztikai Tükör oktatási adatokkal foglalkozó kiadványa szerint a tavalyi tanévben összesen 202 278 hallgató vett részt nappali tagozatos felsőfokú képzésben (ez a szám az OKJ-s képzésektől kezdve a doktori iskoláig minden felsőfokú képzést magába foglal), és a 48 ezer új belépőből 28 500 fő kezdte meg a tanulmányait felsőfokú alapképzésben, azaz első éves egyetemista gólyaként. Ők azok, akik (gyakran a szülői házat elhagyva) az érettségit követően megkezdik felnőtt életüket, hogy aztán rögtön a lakáskeresés nehézségeiben megtapasztalják az ezzel járó kihívásokat is.
Az Országos Kollégiumfejlesztési Stratégia szerint mindössze 40 ezer diák elszállásolására van lehetőség kollégiumokban, mely – bár lényegesen olcsóbb, de – sokszor kényelmetlenebb választás is a diákok számára – a HÖOK kapcsolódó tanulmánya például a következő fő megállapításokat tette:
Az albérlet keresés kész rémálommá vált az elmúlt években, hiszen – bár folyamatosan javul a kiadó lakások színvonala –
a gazdasági növekedés, az építőipar teljesítménye, az Airbnb-ztetés, illetve a fizetőképes külföldi diákok jelenléte az árakat is felhajtják.
Egy ELTE-s diák az V. kerületben 100 ezer forintról kezdheti a garzonok böngészését, és ha ezt az árat sokallaná, akkor hamar szembesül vele, hogy a külső kerületekben sem fogja olcsóbban megúszni.
A Cordia Zrt. ingatlanfejlesztő cég közleménye szerint Budapesten, hosszú távú lakáskiadásnál
az új vagy újszerű garzonok havi bérleti díja átlagosan 125 ezer forint, a kétszobásoké 168 ezer forint, a háromszobásoké a 200 ezerforintot is meghaladhatja,
de a díjak kerületenként és városrészenként jelentős eltéréseket mutatnak. Ezeket az árakat követik a normális állapotú, régebbi építésű lakások árai is, ami a közös bérlés felé tereli a rugalmasabb lakáskereső diákokat.
Egy közösen bérelhető 2-3 hálószobás lakás bérleti díja kerülettől és állapottól függően 150 ezer forinttól kezdődik, azaz jelentős spórolást hajthatnak végre a közösen bérlők.
Felsőbb éves egyetemisták, vagy a kialakult kapcsolatrendszerrel rendelkező helyi lakosok könnyebben találnak lakótársat saját ismeretségi körükben, azonban az új városba költöző gólyák gyakran szorulnak segítségre.
Ebben a folyamatban definiálja magát hiányzó láncszemként a lakotarsak.hu weboldal: a cég közlése szerint a nyári szezoban igencsak megugrik a felhasználói aktivitás, és bár a korábbi években főleg külföldi diákok használták az oldalt, az albérletpiac változása miatt egyre több a magyar felhasználójuk is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.