A többi helyszínen 88-96 ezer forint négyzetméteres áron cseréltek gazdát az üdülők.
A nagyobb Balaton-parti települések közül a legdrágábbnak továbbra is Siófok és Balatonfüred számít, míg a legolcsóbbnak Keszthely.
Jelentősen nőtt a hazai turizmus az elmúlt években. Míg 2010-ben kevesebb, mint 23 millió vendégéjszakát töltöttek a turisták a magyarországi kereskedelmi, illetve az üzleti célú egyéb szálláshelyeken (korábban: magánszállásokon), addig 2017-ben ez a szám már meghaladta a 38 milliót. A kereskedelmi és az egyéb üzleti célú szállások esetében is volt bővülés, ám azok mértékében jelentős volt a különbség. Míg a kereskedelmi szállásokon 55 százalékkal nőtt a vendégéjszakák száma, addig az üzleti célú egyéb (korábban magán-) szálláshelyeken több mint két és félszer több volt az eltöltött vendégéjszakák száma tavaly, mint 2010-ben.
Magyarország kiemelt üdülőövezetei közül lakóingatlant a legdrágábban Budapest környékén lehetett vásárolni 2017-ben, ott az átlagos négyzetméterár közel 420 ezer forintot tett ki. Ez több mint 70 százalékkal haladta meg a 2013-as, mélypontnak számító évét.
A második legdrágább Sopron és Kőszeghegyalja térsége volt, 270 ezer forintot meghaladó négyzetméterenkénti árral, ami a 2011-ben padlót fogott átlagos négyzetméterárnál 63 százalékkal volt magasabb. Ezt az áremelkedést a Takarék Index elemzői inkább az osztrák határ közelségének, mintsem Sopron és környéke turisztikai szerepének tudják be. A harmadik helyen a lakóingatlanok tranzakciós árai alapján tavaly a Balaton végzett 257 ezer forinttal. A legalacsonyabb, még az 50 ezer forint sem elérő átlagáron a kiemelt üdülőövezetek közül a Tisza-tó környékén lehetett vásárolni 2017-ben.
A Balaton mellett több járásban is jelentősen emelkedtek az átlagos lakóingatlan-árak 2017-ben. A legnagyobb – az egy évvel korábbihoz viszonyítva 17 százalékos – drágulás a marcali járást jellemezte. Igaz, az árak itt meglehetősen alacsony bázisról indultak. A második legnagyobb, 16 százalékos átlagos árnövekedés Balatonalmádi és környékén ment végbe egy év alatt, míg a siófoki járás esetében 12, a Keszthelyi esetében pedig 10 százalékos drágulásra került sor.
A legmélyebben továbbra is a Balatonfüred és Siófok környékén lakóingatlan-vásárlást fontolgatóknak kell a zsebükbe nyúlniuk, miután arrafelé tavaly 344-368 ezer forint környékén mozogtak az átlagos négyzetméterárak.
Fonyód és környékén pedig átlagban több mint 250 ezer forintot kellett leszurkolni egy négyzetméterért. A többi part menti járásban 120-250 ezer forint közötti négyzetméteráron cseréltek gazdát az ingatlanok 2017-ben. A legolcsóbbnak a közvetlen part melletti járások közül a tapolcai bizonyult, ahol átlagban mindössze 120 ezer forintba került egy négyzetméter.
Üdülőket a legdrágábban 2017-ben Siófok és Balatonalmádi környékén vásároltak, ahol a 300 ezer forintot is átlépte az átlagos négyzetméterár. A balatonfüredi járásban ugyanakkor – ha nem is sokkal, de – már 300 ezer forint alatt maradt a gazdát cserélt nyaralók ára tavaly. A legkedvezőbben a közvetlen part mellett található járások közül Marcali és környékén lehetett üdülőt venni, arrafelé 100 ezer forint alatt maradt a négyzetméterár.
A nagyobb Balaton-parti városok átlagos lakóingatlan- és üdülőárai 2017-ben:
A települések esetében a legdrágábbnak továbbra is Siófok és Balatonfüred számított. Az előbbi esetében közel 370 ezer forintot kellett fizetni a lakóingatlanok négyzetméteréért, és itt voltak a legmagasabbak a fajlagos üdülőárak is, amelyek meghaladták a 408 ezer forintot is. Balatonfüred esetében az átlagos négyzetméterárak szintén nagyon hasonlóak voltak: 367 ezer forintba került a lakóingatlanok négyzetmétere, és több mint 400 ezerbe az üdülőké. A vizsgált települések közül a legkedvezőbbek Keszthelyen voltak az árak, azok még a 200 ezer forintot sem érték el sem a lakóingatlanok, sem pedig az üdülők esetében.
Továbbra is nagyon kevés lakóingatlan-adásvétel jellemzi a Tisza-tó melletti településeket. Az alacsony tranzakció-szám miatt nem lehetett átlagos lakóingatlan-árat meghatározni Abádszalók esetében. De Poroszlón és Tiszafüreden is csak hozzávetőleges négyzetméter-árakat lehetett megállapítani, ez a Takarék Index elemzőinek számításai szerint 2017-ben körülbelül 64, illetve 87 ezer forint volt.
A nagyobb Velencei- és Tisza-tavi városok átlagos lakóingatlan- és üdülőárai 2017-ben:
A Velencei-tónál nem csak a vízpart hatása érvényesülhet, de e települések többek számára a budapesti agglomerációs szerepet is betöltik.
Az árak Gárdony esetében 217 ezer forint környékén mozogtak négyzetméterenként átlagosan, Velencén azonban ennél már jóval mélyebben kellett a zsebébe nyúlniuk a vásárlóknak, ott a fajlagos árak meghaladták a 270 ezer forintot is.
Nyaralóárakat az elérhető adatok szűkössége miatt csak Gárdony esetében tudtak számolni a Takarék Index elemzői, ez a 2017-es elérhető adatok alapján 157 ezer forint körül alakult.
Ha tehát valaki Magyarország vízpartjaira vágyik, akkor hétvégi házhoz a legolcsóbban a Tisza-tónál juthat. Ugyanakkor a Velencei-tó mellett található települések árai megközelítik, sőt meg is haladják a Keszthelyen és Fonyódon fizetendőket, nyaraló besorolású ingatlanhoz azonban még olcsóbban lehet hozzájutni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.