A lakásárak jelentősen emelkedtek, ebből a szempontból Budapest volt az ország gócpontja – mondta Fábián Gergely, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója.
Az áremelkedés kiszorító hatással bírt, ezért a családoknak aránylag magas összegeket kell lakhatásra költeni, vagy nem megfelelő minőségű, illetve elhelyezkedésű ingatlant voltak képesek megvásárolni, az ingázási-utazási idő pedig közvetlen versenyképességi hátrányt okoz.
Fábián Gergely a külföldi, befektetési célú vásárlókat és az Airbnb-t jelölte meg felelősként a lakásárak elszállásáért.
2021-től jelentősen kevesebb lakásátadás várható, ami a munkaerőhiány mellett az áfakedvezmény kifutása okozza. Mind a lakásáraknál, mind a bérleményeknél a hatodik legdrágább Budapest.
Egy egyszobás lakás bérleti díja az átlagjövedelem 45 százalékát teszi ki, ami jelentősen magasabb az uniós, 38 százalékos átlagnál.
A magyar főváros az, ahol az EU-ban az egyik legkevesebb jövedelem marad a lakhatáson felül, vásárlóerőparitással korrigáltan kevesebb, mint 300 euró, míg Bécsben közel 700 euró – ez azt jelenti, hogy több mint kétszer annyi terméket tud megvásárolni egy bécsi, mint egy budapesti.
Az új lakáskínálat emelése szükséges, amihez ciklusokon átívelő stratégiára van szükség. Ebben nagy segítség lenne az otthonteremtési kerekasztal megalakulása. Vállalkozói bérlakásszektor megalapítása szükséges a lakhatás könnyítéséért és az építőipar hatékonyságának növelése is elengedhetetlen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.