Az építkezések és a felújítások tervezésére szóló megbízások 30-40 százalékában vonták vissza vagy állították le a megkezdett munkákat az elmúlt napokban
– derült ki a Magyar Mérnöki Kamara (MMK) felméréséből. A kamarai kérdőíveket több mint hatezer tervező szakmérnök válaszolta meg a 21 ezres tagságból. Nagy Gyula, az MMK elnöke a Világgazdaságnak nyilatkozva kifejtette: a túlnyomórészt az építőiparban dolgozó mérnökök várakozásaira voltak kíváncsiak, és arra, hogy a következő, várhatóan nehéz időszakot miből és hogyan tudják túlélni. Az elmúlt három hétben tapasztalt megrendelői visszalépéseket pánikreakciónak tekintik, ennek intenzitása a következő hetekben enyhülhet, ha a világjárvány megfékezése érdekében elrendelt kijárási korlátozások után nem lesz szükség további szigorításokra, és láthatóvá válik a járvány lehetséges időtartama. A mérnökök körében régóta tervezett felmérésre a koronavírus miatti helyzet adott apropót.
A kamara vezetősége képet akart kapni arról is, hogy tagjai milyen szervezeti formában, milyen nagyságrendű cégekben és cégeknek, milyen megrendelői körnek dolgoznak, és milyen nehézségekkel szembesülnek munkájuk során. A megbízói, befektetői kör hangulata számottevően befolyásolja a mérnöktársadalom kilátásait, így most az állami, önkormányzati, magánbefektetői és lakossági megbízók óvatossága miatt a többség pesszimistán ítéli meg a jövőt.
A szakmérnökök azt látják, hogy erősen lassul az építőipar, a cégek visszafogják a kapacitásokat, a költéseket, máris racionalizálnak.
Az állami kórházépítések és -felújítások tervezésének felfüggesztése például háromszáz tervezőt érint, akiknek tetemes munka- és jövedelemkiesést okoz az érthető okokból meghozott döntés – jelezte az elnök. Nagy Gyula rámutatott: a 17 kórházra, összességében 900 ezer négyzetméternyi terület korszerűsítésére és építésére szóló tervezői megbízásokat reményeik szerint csak ideiglenesen állították le.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.