Egyelőre csak az üzleti típusú, vállalkozói bérlakásépítés témája merült fel a rozsdaövezeti akcióterületek kapcsán, a közhasznú bérlakásépítési programról mindeddig nem esett szó.
A kijelölésre váró egykori iparterületeken a kormányzat kedvezményes értékesítési áfával élénkítené a lakásépítést, és a várakozások szerint, tárgyi adómentes bérbeadási áfát biztosítva a cégeknek, elősegítené a professzionális bérlakásállomány létrehozását.
Mindezt úgy, hogy közben a piaci szereplőket a rozsdaövezetek átfogó rehabilitációjában is érdekeltté tenné. A Társaság a Lakásépítésért, Lakásfelújításért Egyesület (TLE) projektvezetője, Párdi Zsófia a Világgazdaságnak kifejtette:
rövid távon kevésbé látja esélyét, hogy a kormányzat a vállalkozói és a közhasznú bérlakásépítés támogatásába egyszerre belevágna.
Ráadásul a TLE által vázolt modell, amely osztrák mintára közhasznú lakásépítési és üzemeltetési társaságok létrehozásával képzeli el a programot, még bizonyos fontos részleteiben – például az átlépési lehetőség a saját tulajdonba – kidolgozásra és a magyar viszonyokhoz igazításra vár.
A vállalkozói bérlakásépítés beindítása lényegesen gyorsabb és egyszerűbb, a program lényege ugyanis – a fiatal célcsoport igényeihez igazodva – zömmel
kis alapterületű, mélygarázsok nélkül olcsóbban kivitelezhető termékek megjelenésének elősegítése rövid időn belül.
A közhasznú bérlakásépítés a program második lépcsője lehetne, továbblépést biztosítva az időközben gyermeket vállaló, de tulajdonszerzésre még képtelen családoknak.
A szabályozott, kiszámítható, komplex bérlakásrendszer megfelelően tudná szolgálni az otthonteremtés támogatását
– hangsúlyozza Párdi Zsófia.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.