Megindulhat a befektetői lakáseladási hullám Budapesten, ahol az elmúlt két-három évben a lakásvásárlók körülbelül 30 százaléka befektetési céllal vett lakást, egy részük hitelből.
A jellemzően a rövid távú lakáskiadás piacán hasznosított, majd a nemzetközi turizmus bedőlése miatt üresen maradt lakások egy részét hosszú távra bérbe adták tulajdonosaik, de több ezer olyan ingatlan van, amelyek esetében – úgymond – nem jön ki a matek, hiszen hitel terheli, amit a korábban jól jövedelmező, havi sok százezer forintos bevételt hozó airbnb-zésből tudtak csak törleszteni, de most a járványhatás miatt hamarosan eladósorba kerülhetnek.
Azok a tulajdonosok, akikre nem vonatkozik a hitelmoratórium meghosszabbítása, a közeljövőben lépni fognak
– prognosztizálja az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője, Balogh László.
Várhatóan elsősorban a belső kerületekben lévő airbnb-lakások tulajdonosai fontolhatják meg az eladást.
E forgatókönyv szerint nagyjából 4-5 ezer lakás jelenhet meg a piacon a hotelmoratórium lejártával.
A lakáshotelezés 2018-ban és 2019 első felében sok befektetési célú vásárlót csábított a piacra, akiknek egy része hitelből finanszírozta a lakásvételt és a kiadásból származó bevételből fizette a törlesztőrészletet, amire már sem idén, sem a következő években nem lesz lehetősége a tervezett volumenben. A hirtelen megnövekedett kínálat miatt a hosszú távú lakáskiadás sem jelent mindenkinek biztonságos áthidaló megoldást,
ráadásul március óta 10-15 százalékkal csökkentek az átlagos bérleti díjak.
Azok is lépéskényszerbe kerülhetnek Balogh László szerint, akik az elmúlt 3-4 évben lakástakarék-pénztári konstrukciót is indítottak a hitelből történő befektetési célú lakásvásárlás mellett.
Ők az államilag támogatott megtakarítási idő lejárta után a felhalmozott összegből tervezték csökkenteni a lakáshitelből fennmaradó tartozásukat, így csökkentve a kiadásokat.
Az eladási hullám miatt várható kínálatbővülés ráadásul egy már stagnáló árszinten működő piacot terhel meg.
Szeptember végén a budapesti használt lakásokat 715 ezer forintos négyzetméteráron kínálták eladásra,
ami éves szinten már nem tükrözött áremelkedést, míg a VII. kerületben például a 813 ezer forintnál tartó átlagos négyzetméterár már 4 százalékkal el is maradt az egy évvel korábbitól az ingatlan.com adatai szerint.
Ha sokan döntenek az eladás mellett, az olyan hullámot generálhat a belvárosi kerületekben, ami akár a külső kerületekbe gyűrűzve ott is alacsonyabb árakat eredményezhet a szakértő szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.