Elhalasztják az építőanyag-vásárlásokat az építkezést és felújítást tervezők a jövőre életbe lépő új otthonteremtési támogatások miatt – jelezte a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség (MÉASZ), amelynek tagjai már októberben érzékelték a kivárást, amely a negyedik negyedévet is meghatározza majd.
A megélénkült beruházói ajánlatkérések a felkészülést jelzik a 2021-től hatályos támogatási időszakra, a szövetség elnöksége pozitívan értékeli az újlakások építésére és az otthonok felújítására, valamint bővítésére meghirdetett programokat.
Az otthonfelújításoknál az építőanyagokra és a munkadíjra elvárt számlakötelezettség tisztítani fogja a piacot, ezáltal javulhat a kivitelezői minőség, és jobban érvényesülhetnek az építőanyagok műszaki jellemzői a gyártók várakozásai szerint.
Összességében, 2020 egészére azonban már kétszámjegyű visszaesésre számítanak a szerkezetépítő anyagok gyártói, a többi termék szegmensben stagnálás vagy egyszámjegyű csökkenés várható – noha a termékek árai jellemzően változatlanok vagy akár kissé csökkentek
– jegyzik meg.
Ugyanakkor a MÉASZ tagjai abban bíznak, hogy a piac 2021-ben fokozatosan visszaerősödik a korábbi szintekre, és 2021 második félévétől pozitív tartományba fordulhat a magasépítési teljesítmény.
Az újlakás-piacon a befektetési célú – jelentős részben külföldi – vásárlók nagyrészt visszavonultak, így 2021-től inkább a valós lakhatási igénnyel rendelkező újlakás-vásárlók kerülhetnek előtérbe. Az elmúlt hónapokban a lakásfejlesztők korábban leállított projekteket nyitottak újra. Jelenleg a legtöbb fejlesztőnél a jelentős csúszásokkal terhelt projektek befejezésén van a fókusz, aminek anyagigénye megmutatkozott a kereslet szerkezetében.
Az égetett kerámia tégla termékek körében kétszámjegyű maradt a visszaesés, azonban az égetett kerámia tetőcserepek, a betoncserepek és kiegészítő termékek kereslete elérte a 2019-es bázis szintet vagy kissé meg is haladta azt.
Az első félév visszaesését sikerült részben lefaragni a fehér falazati anyagok terén is, így elérték a 2019-es volument a harmadik negyedévben.
Ugyanez a tendencia érvényesült a homlokzati nyílászárók és a szálas hőszigetelőanyag részpiacain is. Az építőkémia termékeknél viszont 3-5 százalékkal, az EPS hőszigetelő anyagoknál hasonló mértékben gyengébb kereslet érvényesült 2019 azonos időszakához képest.
A homlokzati nyílászárók gyártóinak a harmadik negyedévben és októberben összességében sikerült elérniük a tavalyi bázist, de 2020 első 10 hónapjában összességében 10-15 százalékos forgalomcsökkenés realizálódott. A szeptember-október szokásosan erős szezonális hatása enyhébb volt idén, ezt követően pedig az otthonteremtési és otthonfelújítási program miatt került sor jelentős átütemezésekre, így idén év végére különösen kevés megbízás várható.
A hőszigetelő anyagok részpiacait korábban a lakossági ösztönzők hiánya határozta meg, azonban a nemrégiben bejelentett otthonfelújítási program ebben pozitív változásokat vetít előre 2021-től, egyúttal a beruházók kivárását is erősítette.
A 2020 elején elindított ipari és logisztikai projektek összes anyagigénye viszont csökkent, a termelő beruházások esetében így a létesítmény-építések átütemezésére került sor.
A Műanyagalapú (EPS) hőszigetelőanyagok piacán folytatódott a korábbi trend: a tavalyi bázisnál gyengébb júliust és augusztust követően visszafogottabb érdeklődést tapasztaltak a MÉASZ tagjai az őszi időszakban, mivel az otthonfelújítási program októberi bejelentése nyomán az energetikai korszerűsítést tervező lakossági beruházók az idén őszre tervezett munkálatokat jellemzően 2021-re halasztották. Emiatt a 2020. évi kereslet egy része várhatóan a jövő évre került át., az első tíz hónap mérlege pedig egyszámjegyű visszaesés az eőző év azonos időszakához képest.
A 2021-től a tetőtér-beépítésekre is felhasználható csok-támogatás lendületet adhat a szálas hőszigetelőanyagok piacának is, ahol a második negyedévi és júliusi forgalom együttesen 9 százalékos visszaesést jelentett az első negyedévhez képest, a harmadik negyedévben és októberben azonban sikerült hozni a 2019-es bázist, a késleltetve, áthúzódó hatásként megjelenő nagyszámú lakásbefejezéseknek. Ezzel szemben a csarnoképítési projektek anyagigénye stagnált a bázishoz képest.
Az épületgépészeti termékek és a kapcsolódó szolgáltatások terén a jellemző szezonális hatás érvényesül, így a karbantartó tevékenység erősen le van kötve, komplexebb esetekben háromhetes várakozások is előfordultak. Az intézményi újprojektek lelassultak, míg a vállalati szférában a korábbi döntésekhez képest alacsonyabb volumenű beruházások jellemzően fokozatosan megvalósulnak. Az otthonfelújítási program jövő év eleji elindulása e területen is a beruházások elhalasztását okozta – közölte a MÉASZ.
A hazai építőanyag gyártók továbbra is potenciálisan kritikus területként értékelik a beépítő szakember-kapacitások korlátosságát. Az állami, intézményi és ipari projektek felgyorsulása, és az 5 százalékos áfájú újlakás-projektek indulása a lakásfelújítási piacon generálhat szakemberhiányt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.