Gyorsuló ütemben, soha nem látott magasságokba emelkedtek a lakásárak az Egyesült Államokban. A Redfin legfrissebb adatai szerint a március 21-ét megelőző négy hétben a lakások mediánára 331 590 dollárra emelkedett, ez 16 százalékos növekedés az előző évihez képest. Ingatlanszakértők már újabb lakáspiaci buborékról beszélnek, mivel a gazdaság újraéledésével párhuzamosan, rendkívül szűkös kínálat mellett az árak további emelkedésére lehet számítani.
A tendencia azt mutatja, hogy egyre több amerikai számára lesz megfizethetetlen a saját tulajdonú ingatlan, ami mélyülő lakhatási válsághoz és a társadalmi egyenlőtlenség további romlásához vezethet.
A helyzetet fokozza, hogy a tehetősebbek nagymértékben tudták növelni megtakarításaikat a válság idején, a karantén és a home office miatt pedig hatalmasat nőtt az igény a nagyobb, külvárosi és vidéki ingatlanok iránt. A Gallup 2020 végén készített felmérése szerint az amerikaiak 31 százaléka legszívesebben vidéken lakna a nagyváros helyett, arányuk 2018 óta 9 százalékponttal emelkedett. Emellett még mindig történelmi mélységben mozognak a jelzáloghitelek kamatai, annak ellenére is, hogy január eleje óta emelkedés figyelhető meg.
Az Egyesült Államokban a harmincéves fix kamatozású jelzáloghitel átlagos kamata a december végi és január eleji 2,85 százalékos történelmi mélypontjáról március végére 3,33 százalékra, tavaly június óta a legmagasabbra emelkedett, ám ez a szint még továbbra is nagyon alacsony.
A kamatemelkedés kismértékben visszavetette ugyan az új igénylések számát, de az amerikai Jelzálogbankárok Szövetségének adatai szerint ez továbbra is 26 százalékkal magasabb az előző évinél.
Az árak gyorsuló növekedéséhez az is hozzájárul, hogy a Redfin adatai szerint márciusra rekordmértékben, 42 százalékkal csökkent az eladásra váró ingatlanok száma az előző év azonos időszakához képest, számuk pedig abszolút értékben is történelmi mélypontra süllyedt.
Ez a helyzet az eladóknak kedvez, így sok esetben licit alakul ki a vásárlás során, és a vételár végül meghaladja az eredetileg kért árat. A listaár és az eladási ár aránya az elmúlt évben 1,9 százalékkal 100,2 százalékra emelkedett, ami szintén rekord. További rekord, hogy az eladott házak 39 százaléka a listaárnál drágábban kelt el. Ezen a zsúfolt piacon a vásárlóknak gyorsan kell cselekedniük, ugyanis március végén a meghirdetett ingatlanok 61 százaléka kevesebb mint két hét alatt talált vevőre. További árfelhajtó hatása lehet annak, hogy az inflációs félelmek növekedésével a középosztály egy része ingatlanvásárlással próbál értékálló befektetést találni a felduzzadt megtakarításainak. Sokan arra számítanak, hogy a gazdaság helyreállásával további drágulás jöhet, ezért előrehozták a vásárlást. Ezek miatt 2008 óta a legmagasabb szintre növekedett a lakásvásárlások száma.
A vásárlási lázat ráadásul a kimaradástól való félelem is tovább erősíti. A tíz éve tapasztalható, fokozatos lakáspiaci áremelkedést ezek együttesen tavaly olyan gyorsuló pályára állították, amely a szakértők szerint ismét ingatlanpiaci lufi kialakulásához vezethet. A helyzet iróniája, hogy miközben a vevők alig jutnak ingatlanokhoz, és az elszálló árak miatt sokan kiárazódnak a piacról, addig például New Yorkban a panorámás luxuslakások kétharmada üresen áll, mivel nagy részüket csupán befektetési céllal vásárolták meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.