BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már közel egymilliós az átlagos négyzetméterár

Gyorsuló ütemű a drágulás, egyszerre nő a kínálat és a kereslet. Fél év alatt annyi új lakást adtak el Budapesten, mint tavaly összesen. A szabad ingatlanok több mint egyharmadát átárazták tavasszal a fejlesztők.

Fél év alatt annyi új lakást adtak el Budapesten, mint tavaly összesen, miközben felgyorsult a kínálat bővülése is.

Az idén már 4,5 ezer újépítésű lakás értékesítése kezdődött el, míg tavaly egész évben csupán 2,8 ezret dobtak piacra – derül ki a Budapesti Lakáspiaci Riport (BLR) második negyedéves jelentéséből.

A szabad ingatlanok több mint egyharmadát átárazták tavasszal a fejlesztők

– tudta meg a Világgazdaság. Az áremelés többségében nem haladta meg a 2,5 millió forintot, de 300 lakást 2,5-5 millió, további 300-at pedig már több mint 5 millió forinttal drágábban kínálnak.

A legfrissebb adatok szerint annak ellenére is emelkedik a budapesti átlagos fajlagos ár,

hogy a projektek egy része a tavalyi 27 százalékos áfa helyett idén már 5 százalékkal értékesíthető.

Fotó: Shutterstock

Az idei első negyedévben mért 2,7 százalékos éves áremelkedés, a második negyedévben 4,4 százalékra nőtt, negyedéves alapon pedig – az idei első és második negyedév összevetésében – 1 ,6 százalékra gyorsult az árváltozás – tájékoztatta a Világgazdaságot Sápi Zoltán, a BLR projektvezetője, az Eltinga Ingatlanpiaci Kutatóközpont elemzője.

A szakértő szerint területiség nem látszik az árváltozásokban, azaz nem tapasztalják, hogy inkább a belső vagy külső részek drágultak volna jobban. Több mint 15 százalékkal drágult a II., a VI., XIV. és a XVII. kerület, miközben a VII. kerületben csökkentek az árak, a IV. a XI. és a XX. kerületben pedig stanálnak.

Az aktuális kínálat alapján a budapesti újlakás átlagár 988 ezer forintra emelkedett az egy évvel ezelőtti 972 ezer forintról. Ezen belül az V. kerületben már átlépte a 2 millió forintot, a XII. kerületben majdnem eléri, az I. és a VI. kerületben pedig meghaladja a 1,5 milliót. A külső kerületekben – a XXII. kerületet kivéve – még nem éri el az átlagár a 800 ezer forintot.

A projektek életciklusa alatt is változnak az árak, a még nem épülő lakások átlagosan 5 százalékkal olcsóbbak, mint a már épülők, és 10 százalékkal olcsóbbak, mint a már befejezettek.

Összességében az árat sok minden, leginkább a lokáció és a műszaki tartalom határozza meg, illetve önmagában a kivitelezés stádiuma is.

Legkedvezőbb áron a gyakran zárt körű, regisztráció alapján történő előértékesítések során lehet beszállni az újonnan induló projektekbe. Sápi Zoltán elmondta: a fejlesztők gyakran élnek ezzel az eszközzel, a tapasztalatok nagyon értékesek számukra, hiszen kiderül, hogy mely lakásokra nagyobb az érdeklődés, így a későbbi értékesítés során az árazásnál már tudják alkalmazni a tapasztalatokat.

Az ár több lépcsőben emelkedik, és befejezéskor, ha maradt még eladó lakás a projektben, újabb emelés következhet.

Forintosítható érték, hogy gyorsan birtokba vehető a lakás, nem kell kivárni, amíg felépül.

Idén egyszerre élénkült a kereslet és a kínálat az otthonteremtési támogatásokkal összefüggésben, gyorsabban fogynak a szabad lakások, az első negyedévben 1,5 ezer, a második negyedévben 2 ezer lakás kelt el, az újlakáspiac utoljára három éve pörgött ilyen fordulatszámon – derül ki a második negyedéves riportból.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.