Mintegy 14,2 ezer használt és új ingatlant értékesítettek májusban, a lakáscélú jelzáloghitelek szerződéses összege 102–107 milliárd forint között realizálódott – derül ki a Duna House májusi tranzakciószám-becsléséből és jelzáloghitel-előrejelzéséből. Eszerint az átlagos lakáspiaci forgalmat hozó április után ismét kiemelkedő időszak zárult, az országosan végrehajtott adásvételi tranzakciók becsült száma az elmúlt évek legerősebb májusi piacát mutatja.
A növekedés nemcsak a Covid első hulláma okozta tavalyi mélyponthoz képest mérhető – ehhez képest csaknem 70 százalékkal volt több adásvétel idén a Duna House becslése szerint –, hanem a koronavírus-járvány előtti utolsó teljes év, a kiemelkedően jó forgalmú 2019-hez képest is, amihez mérten időarányosan 5 százalékos növekedés mutatkozott az idén.
A második negyedéves ingatlanpiaci adásvételek volumene nem fogja meghaladni az idei első negyedéves kiugró eredményt a Duna House várakozása szerint, de jó esély van arra, hogy az április–június közötti időszak is 38-40 ezer tranzakciós összforgalommal zárhat – olvasható a Budapesti Értéktőzsde honlapján is közzétett elemzésben.
A Duna House Pénzügyek közlése szerint
a jelzáloghitel-piac erős felfutásban van márciustól kezdve, ennek megfelelően májusban újra 100 milliárd forint feletti volument becsültek.
A májusra előre jelzett 102–107 milliárd forintos piacból az otthonfelújítási támogatás már majdnem 10 százalékot hasított ki, emellett a hagyományos jelzáloghitelekből is 92-94 milliárd forint fölötti összegre szerződtek a pénzintézetek. Az MNB tényadatai azt mutatják, hogy a 100 milliárd forintos lélektani határt már márciusban is átlépte a hazai jelzáloghitel-piac, a jegybank adatai szerint ekkor 104,72 milliárd forint lakáscélú jelzáloghitel realizálódott, ezután áprilisban is 92‑93 milliárd forintos volumennel zárt a piac a Duna House becslése szerint.
A májusi hónap zárását követő napon megjelent tranzakciószám-becslés kiugró keresletet és ehhez hasonló lakáspiaci forgalmat tükröz, aminek okairól Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője a Világgazdaságnak elmondta, hogy
elkezdtek visszatérni a befektetők is az ingatlanpiacra: az ingatlan a kissé bizonytalan gazdasági környezetben ismét jó befektetésnek számít.
Emellett az év elején tapasztalt, az otthonteremtési támogatások, azaz a kibővített csok és az illetékmentes lakásvásárlási lehetőség generálta felfokozott kereslet áprilisban normalizálódott, majd májusban ismét kilőtt, jelezve, hogy nincs kifulladóban a piac. Konkrét számokat két hét múlva közöl a DH a májusi forgalomról, a most zárult hónap forgalmát tükröző tranzakciószám-becslés azonban azt már láttatni engedi, hogy folytatódott az év elején tapasztalt emelkedő tendencia.
A jelzáloghitel-piacon január–februárban még nem volt akkora növekedés, mint az ingatlanpiaci tranzakciók számában, de a hitelpiac mindig néhány hónapos csúszásban van. Most ráadásul sok újdonság terhelte a bankokat az új otthonfelújítási csomag révén, amitől márciusban bekövetkezett a nagy ugrás, a 100 milliárd forint fölé emelkedő hitelkihelyezés.
Ez már egyértelműen az új terméknek, az otthonfelújítási kölcsönnek is köszönhető
– mondta Benedikt Károly. Az új és a használt lakások aránya nem változott, bár élénk a kereslet az új építésű lakásokra, a tranzakciók több mint 90 százalékát használt ingatlanokra hajtják végre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.