Heves esélylatolgatásba kezdtek lakáspiaci elemzők és ingatlanközvetítők, akiknek a szavait issza vevő és eladó egyaránt, hiszen minden oldalon támpontokra vágynak az érintettek. Az alábbiakban arra törekszünk, hogy összefoglaljuk a folyamatosan megjelenő piaci jelentések és elemzések sokaságának tartalmát.
A friss számok beszédesek, és alátámasztják azt, amit a piacot közelről látók már hónapokkal ezelőtt beharangoztak, nevezetesen az új korszak kezdetét. A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi lakáspiaci jelentésében is az áll, hogy
2022 harmadik negyedévében jelentősen mérséklődött a kereslet a lakáspiacon. A tranzakciók száma 22,6 százalékkal csökkent a jegybanki becslés szerint, ezen belül szeptemberben 34,2 százalékos volt a mérséklődés éves alapon.
A kereslet folyamatos csökkenésére számítanak az MNB Piactudás egyeztetésén részt vevő szakemberek, várakozásaik szerint a mélypont 2023. február–március hónapokban jöhet el a lakáspiaci aktivitást tekintve. Ez már nincs is olyan messze, vagyis
aki lépni akar, már érdemes figyelnie, hogy vevőként hol lehet a beszállópont.
Szeptemberben már minden harmadik adásvétel elmaradásáról szólt az időarányos statisztika, októberben a kereslet még többel, mintegy 40 százalékkal mérséklődött, tovább csökkentve a tranzakciók időarányos számát.
A számottevő keresletcsökkenés együtt jár az eladási idő növekedésével, a vevőre váró eladók egyre inkább készek engedni az árból, vagy behúzzák a féket, és egyelőre kivárnak. Nominálisan még bőven két számjegyű a lakásárak emelkedése, de a harmadik negyedév végére a reálérték-növekedés 1,7 százalékra mérséklődött a korábbi negyedéviről, amely jócskán elmarad már a korábbiaktól.
Miután minden jel szerint tovább csökken a lakáspiac utazómagassága, előbb a reálérté-növekedés tűnik el a mérséklődő áremelkedés miatt, majd a jelzett mélypont környékén, vagyis 2023 első hónapjaiban már a nominális árcsökkenés sem tűnik irreálisnak – jelentik ki a szakértők egyre határozottabban.
Jövőre már csökkenhetnek is a lakásárakCiklusfordulóhoz ért a lakáspiac, amely az erős első fél év után őszre látványosan lelassult, aminek következtében 15-20 százalékos forgalmi visszaesés várható. Az árak országosan 21,1 százalékkal drágultak az OTP Lakóingatlan értéktérképe szerint. |
Vigyázat, átlagos és még nem általános árcsökkenésről van szó, és nem egy időben, nem mindenhol jelentkezőről. Elsőként a korszerűtlen, nagy alapterületű házak értékelődnek le, ez igazából már meg is történt. A rezsifókuszú kereslet a benzinársapka levételével újabb szemponttal egészülhet ki, ugyanis a közlekedési költségek növekedésével még tovább fogy a budapesti agglomeráció vonzereje. A leginkább válságállónak a belvárosi kislakások tűnnek most, ezek ugyanis könnyen kiadhatók, és vevőkörüket zömében a hitel nélkül vásárló befektetők adják.
Noha a kereslet befékezett, az újlakás-piacon nem tartják reálisnak az elemzők az árcsökkenés lehetőségét a dráguló építőanyagból és a megnövekedett energiaköltségekből adódó kivitelezési költségemelkedés miatt. A lakásépítők a már elindított projekteket befejezik, nagy kérdés, hogy hány új fejlesztés indul el később. A friss kínálat ugyanis még egy másik gazdasági környezetben startolt el. A harmadik negyedévben 14,3 ezer új lakás épült, illetve volt a piacon, ami éves alapon 3,3 százalékos emelkedés, de a 2016–2020-as időszaki mennyiségtől 15 százalékkal elmarad. A harmadik negyedévben 40 százalékkal csökkent az eladott fővárosi új lakások száma éves és negyedéves alapon, miközben a szabad kínálatot dinamikus áremelések jellemezték. Olyannyira, hogy egyetlen év alatt 33 százalékkal emelkedett az új lakások átlagos négyzetméterára Budapesten.
Új sláger hódít a lakáspiacon: tolonganak a kis rezsijű, modern bérházakértVárakozáson felüli sikerrel lépett piacra második új bérházával a Flatco csoport, amely alig több, mint két hónap alatt csaknem 200 új építésű bérlakást tudott bérbe adni piaci áron a XIII. kerületben. |
Idén várhatóan 23 ezer új lakás épül fel, ami még mindig és változatlanul nagyban elmarad az épületállomány egészséges megújulásához kívánatos évi 40 ezertől.
Az új építésű lakások kétségtelen előnye a minimális rezsi, ami a korszerű technológiai megoldásokból, mindenekelőtt a megújuló energiaforrások használatából következik. A rendkívül alacsony fűtési és hűtési költségek, az önellátó melegvíz- és áramszolgáltatás lehetősége a rezsivédettség további esetleges módosításával még értékesebb lesz. Ez a hitelből vásárlók számára is fontos lesz, hiszen a kiadások átcsoportosíthatók, a rezsire el nem költött összeg hiteltörlesztésre is fordítható.
Egyelőre azonban a lakáshitelek kamata olyan magasságokban szárnyal, hogy szinte gúzsba köti a vásárlókat. Ez a tény nemcsak az új, hanem a használt lakások piacát is alapvetően befolyásolja. Korábban 60 százalék körül volt a hitellel vásárló vevők aránya, jelenleg 15 százalékra becsülik az ingatlanközvetítők, ráadásul egy jelentősen kisebb vásárlószámra vetítve.
A bizonytalan gazdasági folyamatok, a növekvő infláció, az erősödő egzisztenciális félelmek együttesen tovább fékezik a keresletet, egyre inkább felülírva a korábban bevezetett családtámogatások hatását – összegezhető a lakáspiaci elemzésekből.
Érdemes meghallgatni a témához kapcsolód podcastunkat:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.