Magyarország ingatlanfejlesztési irányairól, befektetési lehetőségeiről és a folyó fejlesztésekről érdeklődtek jelentős tőkeerejű nemzetközi befektetők a világ első számú ingatlanszakmai kiállításán, a MIPIM-en, március 14–17. között Cannes-ban – közölte az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) pénteken.
A Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) és az IFK által létrehozott Magyarország-Budapest stand fókuszában az ipari ingatlanok piaca, a logisztika és az iroda-, valamint a hotelfejlesztések álltak, a fő kiállító pedig a Liget Budapest Projekt és a Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő Zrt. (NIPÜF) volt, szakmai támogatóként pedig a a világ vezető ingatlan-tanácsadó vállalata, a CBRE működött közre.
A piac meghatározó ingatlanfejlesztői – az Atenor, a GLP, a GTC, a HelloParks (a Futureal csoport tagja), az InfoGroup és a Wing – a legfrissebb, folyamatban lévő környezettudatos és fenntartható fejlesztéseikkel vettek részt a nemzetközi seregszemlén.
A rendezvényen bemutatkozott Debrecen és Szeged is.
A Diófa Alapkezelő Zrt. a magyarországi makrogazdasági és befektetési környezetet ismertette. A magyar stand díszvendége Habsburg György, hazánk párizsi nagykövete volt, de azt meglátogatta Olivier Klein, francia városfejlesztésért és lakhatásért felelős miniszter is.
Takács Ernő, a legnagyobb magyarországi ingatlanfejlesztőket tömörítő egyesület, az IFK elnöke elmondta, a Magyarország-Budapest stand sikeres bemutatkozását igazolja, hogy több potenciális befektető is komoly lehetőséget lát a magyarországi piacon. Együttműködési szándékkal komoly tárgyalások zajlottak, amelyek megalapozzák a külföldi működőtőke-beáramlás további bővülését és hozzájárulnak az ország tőkevonzó képességének megerősítéséhez.
Takács szerint Magyarország legjelentősebb ingatlanfejlesztési potenciálját az ipari ingatlanok és a logisztika jelentik, és ez a befektetői étvággyal is találkozott. Rámutatott, hogy
az ipari és logisztikai piac évek óta nem látott ütemben bővül, a 4,5 millió négyzetméteres ipari terület 600-700 ezer négyzetméterrel is nőhet az idén
a CBRE előrejelzése szerint. A globális folyamatok kedvező alakulása esetén pedig az év eleji megtorpanást az év második felében erősebb aktivitás válthatja.
Joó István, a HIPA vezérigazgatója szerint a kiállításon tapasztalt figyelem a külföldi befektetők bizalmát jelzi a magyar gazdasággal szemben. Felidézte, hogy tavaly a magyarországi befektetésösztönzés történetében rekordnak számító 6,5 milliárd euró beruházási volument jegyeztek, és hozzátette, hogy az idei és a hosszabb távú kilátások még jobbak, amit a kiállítás tapasztalatai is alátámasztanak. Hozzátette, hogy tavaly 92 működőtőke-beruházás kapcsán született kedvező döntés, amelyekhez mintegy 15 ezer új munkahely létrehozása és több tízezer megőrzése köthető. Joó a szolgáltató központok terjedését is kiemelte Magyarországon, ami szerinte szintén a hazai gazdaságba vetet bizalmat jelzi, ahogy az is, hogy
egyre több nagy nemzetközi cég dönt úgy, hogy az országban hozza létre szolgáltató központját.
A magyarországi üzleti szolgáltató központokban mintegy 70 ezer ember dolgozik, hazánk mára a kelet-közép-európai régió egyik vezető nemzetközi központjává vált a BSC-szektorban, és minden adott ahhoz, hogy továbbra is vonzó befektetői célpont maradjon – tette hozzá.
Gyorgyevics Benedek, a Liget Budapest Projekt megvalósításáért felelős Városliget Zrt. vezérigazgatója felidézte, a MIPIM Awards három évtizedes történetében tavaly először nyerte el a zsűri fődíját magyar fejlesztés a Magyar Zene Házával. Kiemelte: a 2011-ben indult Liget Budapest Projekt világviszonylatban is kiemelkedő léptékű városarculat-meghatározó beruházás, amelynek a félidejében vannak.
A folytatásban a Magyar Innováció Háza, a Városligeti Színház és az Új Nemzeti Galéria felépítésével teljes körűen megvalósul a Liget Budapest Projekt programja,
amelynek köszönhetően a negyed kiemelt helyet és vonzerőt biztosít a magyar főváros számára az európai kulturális térképen – hangsúlyozta.
Köves Béla, a NIPÜF Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a modern ipari, logisztikai ingatlanok kínálata az elmúlt 5 évben 75 százalékkal, 3,1 millió négyzetméterre nőtt Budapesten és környékén, de ennél is nagyobb bővülésre lett volna és van igény. Különösen jelentős a kereslet az energiahatékony, alacsony szén-dioxid-kibocsátású fejlesztések iránt; a jó minőségű ipari ingatlanok ma már 20-30 százalékban napenergiából fedezik az energiaszükségletüket, ami óriási lépés a zöldebb világ felé – mondta. Hozzátette, hogy az ipari parkok bővülése az idén is robusztus marad, újabb 400-500 ezer négyzetmétert tehet ki.
Az idén több magyarországi város és egy régió került be a top 10-es kategóriába a Financial Times csoporthoz tartozó fDi magazine rangsoraiban, amelyet a MIPIM megnyitásával egy időben hoznak nyilvánosságra. A jövő európai városait és régióit felmérő listákon kiemelt helyen szerepel Budapest és Debrecen, valamint a közép-magyarországi régió. A MIPIM a világ legnagyobb ingatlanfejlesztési kiállítása, amelyen az idén több mint 80 ország 2400 kiállítója és több mint 20 ezer szakmai látogató vett részt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.