A közeljövőben a magyarok egynegyede tervezi, hogy új ingatlanba költözik, és a költözés okai között az energiahatékonyság is egyre fontosabb szerepet kap az MBH Bank megbízásából készült reprezentatív kutatás adatai szerint, amely a megkérdezettek költözési szándéka mellett a lakásfelújítási terveket is vizsgálta.
A felmérésből az is kiderül, hogy a válaszadók 85 százaléka 15 évesnél idősebb ingatlanban, 58 százaléka családi házban lakik, és a megkérdezettek fele 51–100 négyzetméteren él. Új építésű vagy legfeljebb tíz éves ingatlanban az átlagosnál többen élnek Budapesten és a vármegyeszékhelyeken – olvasható a bank szerdai közleményében.
A költözést tervezők 30 százaléka új építésű, 70 százaléka használt ingatlan vásárlásában gondolkodik.
Az új építésű lakások iránt érdeklődők 34 százaléka a család bővülése miatt költözne, amit a munkalehetőség követ 24 százalékkal, és a harmadik helyen az energiahatékonyság áll.
A használt lakásra váltók motivációját a környezetváltozás vezeti 33 százalékkal, de a család bővülése is fontos szempont 24 százalékkal, míg harmadik helyen a munkalehetőség áll 16 százalékkal.
A megkérdezettek kétharmada végzett felújítást ingatlanján az elmúlt öt évben, leginkább a Közép- és Dél-Dunántúlon, és az iskolázottabbak körében volt gyakori a renoválás. A legtöbb felújító (mintegy 80 százalék) 3 millió forint alatt megúszta a munkálatokat, úgy is, hogy 65 százalékuk kivitelező segítségét is igénybe vette. A legfontosabb célok az energetikai fejlesztések voltak, de az állagmegőrzés és az esztétikai érték fokozása is fontos szempont volt.
Azok közül, akik nem végeztek felújítást a közelmúltban, a megkérdezettek fele tervez korszerűsítést a következő egy-két évben, leginkább állagmegőrzés céljából, de az energetikai korszerűsítés is gyakori cél. Hasonló arányban (64 százalék) tervezik kivitelezőre bízni a renoválást, mint az elmúlt öt évben felújítók. Ugyanakkor a válaszadók 34 százaléka mindössze 100-500 ezer forintot szán a felújításra.
A munkálatokat a legtöbben (73 százalék) megtakarításaikból vagy folyó havi fizetésükből (33 százalék) finanszírozzák, csupán 29 százalék venne fel kölcsönt, de piaci alapú hitellel csak 16 százalék számol. A kutatásból az is kiderül, hogy Budapesten és Pest megyében, valamint a 18–26 éves korosztály venne igénybe legszívesebben kamatkedvezményes hitelt.
A felmérés kitért a környezetvédelem és az energiahatékonyság kérdésére is, és kiderült, hogy a válaszadók 62 százalékának fontos szempont, hogy az otthona környezettudatos legyen, már csak azért is, mert ezzel a rezsiköltségek is csökkennek. A 18–26 éves, megyeszékhelyen élők között magasabb azok aránya, akiknek alapvetően fontos a környezetvédelem.
Azonban a megkérdezettek 44 százaléka nem tudja, milyen energetikai besorolásba tartozik otthona, és 60 százalékuk az energetikai tanúsítvány előnyeit sem ismeri. A kutatásban részt vevők 24 százaléka biztosan igénybe venné, 46 százalékuk megfontolná, ha energiahatékony ingatlan vásárláshoz vagy ilyen célú felújításhoz kamatkedvezményes hitelt vehetne igénybe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.