Mentőövre, de legalábbis valamilyen beruházást segítő pályázati kiírásra vár az otthonfelújítási piac, ahol a tavaly zárult 3+3 millió forintos állami támogatási program helyett egyelőre semmi nincs, ráadásul az irodapiac is gyengélkedik, amit nagyon megszenvednek a tervezők – jelezte a Világgazdaságnak Ács Erzsébet, a Lakberendezők Országos Szövetsége (LOSZ) elnöke.
Hoppon maradt a tervezői szektor, egyedül a luxuskategóriából érkező munkák maradtak, de az túl kevés ahhoz, hogy a lakberendezők többsége elegendő megrendeléshez jusson egész évre. Épp egy átrendeződés közepén érte a lejtmenet a lakásfelújítások piacát, ahol egyre többen fordultak lakberendezőhöz.
Sokan belátták már, hogy a szakszerűen megtervezett munka kevesebbe kerül, mint a rögtönzés és az egyedileg szerződtetett kivitelezők, akik többsége egymásra mutogat, és folyamatosan módosítja az árait
– összegezte a szakmai szövetség elnöke.
Pozitívum, hogy a kata kivezetésével elindult egy tisztulás a kivitelezői piacon, eltűntek a zsebbe dolgozó kóklerek, de a számlaadási kötelezettséggel működő pályázatok után ismét egyre többen vannak, akik nem akarják megfizetni a 27 százalékos áfával emelt árat.
Sok millió forintos kiadásról van szó egy-egy lakásfelújítás során, amire számla és szerződés nélkül nincs garancia,
ez viszont nyomós érv a megrendelők számára.
A lakásfelújítás olyan mértékben megdrágult, hogy egyre többen vágnak bele saját kezűleg a kivitelezésbe, jellemzően a festés-mázolás és a burkolás ilyen terület, ahol összességében akár milliókat lehet megspórolni
– mondja a szakember.
Árakról nehéz előzetesen tájékozódni, az ajánlatok teljesen egyediek, minden tétel más árszabás. Nem mindegy, hogy parkolási zónában kell dolgozni, hova és mennyiért lehet a bontott anyagnak konténert rendelni, a zárt törmelékcsúszda kiépítésének, a kéménybélelésnek és egyebeknek is emelet szerint más a tarifája például.
Mindennek felment az ára, és hiába lett olcsóbb az euró, az üzemanyagárak is változtak, és ami megdrágult, az nem lett olcsóbb. Hiába könnyebb most kivitelezőt találni,
egy átlagos méretű, 50 négyzetméter körüli társasházi téglalakás mélyfelújítása 10-15 millió forintnál nem jön ki kevesebből.
Ennyi pénzt pedig sem a régi, sem az új tulajdonosok nem akarnak vagy tudnak elkölteni, amitől befagyott a tömegpiac.
A felújított lakások és a felújításra várók között nincs akkora árkülönbség, mint amennyibe a tényleges beruházás kerül – mutatott rá Ács Erzsébet –, ezért
inkább jó állapotú ingatlanokat keresnek a vevők most.
Olyan lakásokat, amelyekbe egy tisztasági festés után be lehet költözni.
A lakberendezőket most az Airbnb-zésre szánt lakásokkal sem keresik, a brutálisan megdrágult anyag és kivitelezői költség nyomán jelenleg – úgymond – ott sem jön ki a matek, az ingatlanra költött sok millió forint a hosszú távú lakáskiadáshoz képest elérhető pluszokkal is beláthatatlanul lassú megtérülést mutat.
Némi élénkülést egy új szegmensben, az okosotthonrendszerek vásárlói körében látni, az épületüzemeltetési költségeket optimalizálni hivatott megoldások iránti kereslet növekszik a LOSZ elnökének tapasztalatai szerint.
A közeljövőt tekintve egyelőre nincs jele a felújítási piac felpörgésének, mindenki az újabb pályázatokra vár,
hiszen most szó szerint semmiféle beruházásra nincs elérhető támogatás, minden pénzcsapot elzárt az állam. A várakozás azonban érzékelhető, akinek lenne pénze korszerűsítésre, az sem akar lemaradni az esetleges ingyenmilliókról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.