„A többi ágazathoz hasonlóan az építőipar is rendkívül sok problémával szembesült az elmúlt néhány évben. A koronavírus-járvány megváltoztatta az életünket: az iparági szereplőket kihívás elé állította, gondot okozott az ellátási láncban, a munkaerőpiacon, hatására még a kereslet-kínálat is megváltozott. Ennek ellenére mégis azt mondom, az Ukrajnában zajló háború lényegesen több terhet rótt erre az iparágra” – mondta a Világgazdaságnak Zentai Péter üzletember, akinek a nevéhez többek között olyan beruházások fűződnek, mint a Beluga Bay- vagy a Láng Gépgyár-projekt.
Szerinte az orosz–ukrán háború beindított egy láncreakciót:
„Egyszerűen nincs akkora profit és marzs a több évig tartó építkezéseknél, amennyivel az évi 20 százalékos banki kamatot ki lehetne termelni. Lehetetlen! Ugyanez igaz a vásárlói oldalra is, emiatt tulajdonképpen befagyott a finanszírozás” – fogalmazott a szakember, aki úgy véli, a legkézenfekvőbb megoldás minderre a béke lehet.
„Az ingatlanalapokba elhelyezett vagyont a háború miatt átstrukturálták, pontosabban kivonták belőlük a pénzt.
Több mint 400-500 milliárd forint vándorolt át más szektorokba. Ezt a hiányzó összeget vissza kell csalogatni.
Abban a pillanatban, ahogy az inflációt letörték és a banki kamatokat csökkentették, megnő a hajlandóság a befektetések iránt. Hosszú távon az ingatlan még mindig jobb, stabilabb, kiszámíthatóbb, mint bármelyik pénzügyi befektetés” – közölte Zentai, hozzátéve, a következő egy-két éven belül megváltozik a mostani trend Magyarországon, az ingatlanbefektetéseket újrapozicionálják.
Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, a hazai vállalkozások tevékenységét idén leginkább a megrendelések elmaradása, az infláció és a szakemberhiány akadályozta. Ezek a cégek a szerződésmódosításokra, a nagy áremelkedések előtt kötött szerződések esetében az árkülönbözetek kifizetésére, a megrendelőkre, új szabályokra, olcsóbb finanszírozási lehetőségekre, jellemzően 5 százalék körüli hitelkamatokra vártak egész évben. A többség úgy gondolja, jövőre 50–80 százalék között lesz a bevétele az ideihez viszonyítva.
Zentai Péter elárulta, ők nem hitelből építenek. Ebben az időszakban inkább a tervezőasztalon tartották a projektjeiket, nem állítottak le semmilyen fejlesztést. „Hiszünk a magyar piacban, a fellendülésében, és elkötelezettek vagyunk a céljaink megvalósításában. Nem fogunk meghátrálni, visszalépni” – hangsúlyozta. Az uniós forrásoknak örül ugyan, de rájuk nincs hatással, mert banki kölcsönök nélkül fejlesztenek.
A béke, az alacsony infláció és a kedvezőbb kamatkörnyezet sokkal fontosabbak számunkra, mert ezek segítségével valósulnak meg az újépítésű ingatlanok eladásai.
Az üzletember arról is beszélt, hogy az olyan beruházásokat, mint mondjuk a Beluga, amelyet a dolgozói szálláshelyekből álló portfóliójuk értékesítéséből finanszíroznak. „Nagyságrendileg még mindig legalább 250 ezer újépítésű ingatlan hiányzik a piacról. Néhány felmérés alapján ez a szám talán még a 300 ezret is elérheti” – mutatott rá.
Zentai emlékeztetett arra, hogy a háború kitörése után rövid időn belül problémaforrásként jelent meg az ingatlanpiacon az energia. „Akkor éreztük meg igazán a bőrünkön, hogy ez mekkora gond. Szerencsére a veszély átmenetileg elhárult, leginkább azóta, mióta a földgáz nemzetközi tőzsdei ára konszolidálódott.”
Sőt, az európai benchmarknak számító holland TTF gáztőzsdén jegyzett következő havi földgáz ára már mintegy 6 százalékos mínuszba kúszott december közepére. Ezzel szeptember óta nem látott, 36 eurós szintre esett vissza a megawattóránkénti jegyzés. Ennek az az egyszerű oka, hogy az uniós gáztárolók továbbra is szinte maximálisan telítettek, miközben a kereslet visszafogott. Ehhez az is hozzájárul, hogy az időjárás újra enyhült, karácsony környékén például 12–14 fok körüli hőmérséklet várható hazánkban.
Zentai Péter kiemelte: ahhoz, hogy igazán zöldek és ezzel együtt versenyképesek legyenek, olyan megoldásokat kell alkalmazniuk, amelyek hosszú távon kiszámítható és olcsó működést eredményeznek a számukra.
„Az energiahatékonyság nem csak abban merül ki, hogy felteszünk egy napelemet, vagy fúrunk egy talajszondát, hanem megvizsgálunk egy csomó más szempontot is. Például, hogy gázzal vagy anélkül tudjuk-e az adott ingatlant üzemeltetni, továbbá, milyen korszerű technológiákat, alapanyagokat alkalmazhatunk, illetve használhatunk fel az építéséhez. Nem mindegy az sem, milyen szigeteléssel, nyílászárókkal dolgozunk, utóbbi ugyanis lehet hideg- vagy melegperemes. És ugyanennyire fontos az árnyékolástechnika is” – magyarázta hangsúlyozva, a bankok kedvezményes kamatokkal segíthetik, ösztönözhetik azokat a beruházókat, akik kiemelkedően teljesítenek az energiahatékonyság területén. Úgy gondolja, hogy besorolásuknak megfelelően az építők között előbb-utóbb különböző „kasztok” fognak kialakulni.
„Mi a kezdetektől a végéig viszünk egy ingatlanberuházást. Bérépítést még senkinek nem vállaltunk. Ez azt jelenti, hogy mi vagyunk a tervezők, a beruházók, a generálkivitelezők, és saját csatornáinkon keresztül az értékesítők is. Munkánk során a legkorszerűbb, legmagasabb minőségű építésre törekszünk. Minden projektünk mögé büszkén állunk oda” – összegzett Zentai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.