BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lassú volt a lakások drágulása tavaly, és idén sem várható szárnyalás

A drágulás üteme idén is tíz százalék alatt lehet a használt lakások piacán az Otthon Centrum szerint.

A drágulás üteme lassult a tavalyi évben a budapesti használtlakás-piacon az Otthon Centrum adatai szerint – derül ki az ingatlanközvetítő szerdai közleményéből.

Kosztolánczy György, a társaság vezérigazgatója elmondta, hogy a használt téglalakások négyzetméterára meghaladta az 1 millió forintot (1,007 millió forint), míg a panellakások átlagos értéke 743 ezer, a használt házaké 677 ezer forint volt tavaly a fővárosban. Hozzátette, hogy ezek a fajlagos árak mindhárom szegmensben magasabbak a 2022-es szintnél, ugyanakkor a növekedés mértéke mind a három esetben egy számjegyű volt.

LUS_IMG_2284
Fotó: Kallus György / Világgazdaság

A legnagyobb mértékben a használt téglalakások négyzetméterára emelkedett (9,2 százalékkal), míg a használt házak drágulása ettől elmaradt (4,9 százalék), és a panellakások fajlagos ára nőtt a legkevésbé (3,9 százalék).

Természetesen kerületenként is nagy szórás volt az árak között, így 

a téglalakások négyzetméterára 663 ezer és 1 319 ezer forint között mozgott, a legdrágábbnak az V. kerület bizonyult. 

A dobogón ezután az I. kerület következik négyzetméterenként 1,24 millió, majd a II. kerület 1,23 millió forinttal. A XXII. kerület kivételével a budai kerületek többsége meghaladta a milliós négyzetméterárat, míg a belvárosból ugyanez a VI., IX. és XIII. kerületről mondható el.

A XXII. kerületben 819 ezer forintba került egy négyzetméter, míg a VIII. kerületben 773 ezer forintot kellett érte fizetni. A külső pesti kerületek közül a XIV. kerületre jellemző a legmagasabb fajlagos átlagár (908 ezer forinttal), és ettől nem sokkal marad el a IV. kerület. A külső kerületek többsége ennél alacsonyabb (700–850 ezer forint közötti) ártartományban mozgott. A legolcsóbb átlagár a XXI. kerületet jellemezte tavaly (662 ezer forint).

Kosztolánczy szerint a nagyobb és népszerűbb kerületekben maradt 10 százalék alatt a drágulás mértéke. A III. kerületben 3,6 százalékkal, a XI. kerületben 6,5, míg a pesti oldalon népszerű XIII. kerületben 2,8, a XIV. kerületben 7,8 százalékkal nőttek az átlagos négyzetméterárak. 

A legnagyobb drágulás a XX. kerületben történt, ahol 25 százalékot emelkedtek az árak, de a IX. és a X. kerületben is 18 százalékos volt az árak emelkedése. 

Minimális árcsökkenés csak a XV. és XVII. kerületben volt kimutatható.

A panellakások átlagos négyzetméterára 742 ezer forint volt tavaly, ami kerületenként 628–992 ezer forintos sávban mozgott. A legtöbbet a II. kerület panellakásaiért kértek, ott volt jellemző a négyzetméterenként 992 ezer forintos ár, míg a XI. kerületben 865 ezer forintba került egy négyzetméter. A pesti panelek körében pedig a XIII. kerület 846 ezer forintos fajlagos ára volt a csúcstartó. A VIII. kerületben 794 ezer, a XIV. kerületben 766, a III. kerületben 762 ezer forint a négyzetméterár átlagos értéke. A külső pesti kerületek többségében 700 ezer forintos négyzetméteráron cseréltek tulajdonost a lakások. Ettől a dél-pesti térség maradt el, ahol a XX. és XXI. kerületben 628 ezer forint az átlagár.

A panellakások átlagára tavaly mindössze 3,9 százalékkal nőtt, így a kerületek többségében is a 4 százalék körüli emelkedés volt a jellemző: 

a népszerű III. kerületben 4,6, a XIII. kerületben 4,1, a IV. kerületben 3,4 százalékkal drágultak a lakások. Ennél erősebb drágulást könyvelhetett el a VIII. kerület a maga 15 százalékos áremelkedésével, de a legdrágább XI. kerületben már nem nőttek a négyzetméterárak.

A használt házak terén volt talán a legnagyobb a különbség a négyzetméterárak között, kerületenként 450–1050 ezer forint között mozogtak. Míg a budai kerületekben az átlagos árszint a millió körül volt fajlagosan (957 ezer forint), addig a pesti oldalon az átlagos négyzetméter csak 566 ezer forintba került.  A legdrágább a XII. kerület 1,05 milliós négyzetméterárral, de a III. és XI. kerület is meghaladta a milliós fajlagos átlagot, míg a II. kerület – 937 ezer forinttal – úgyszintén közel volt a lélektani határhoz. A hagyományosan olcsóbb XXII. kerületben 829 ezer forintos átlagérték volt a jellemző.

A pesti oldal csúcstartója a XVI. kerület volt 803 ezer forinttal, amit a XIV. kerület követett 777 ezer forinttal. A külső pesti kerületek többségében azonban 500 ezer forint körüli átlagár a jellemző, a dél-pesti térség kerületeiben (XX. és XXI.) 450 ezer forint a négyzetméterár átlagos értéke.

A használt házak négyzetméterára 4,9 százalékkal emelkedett 2023-ban, azonban a változások terén is itt volt a legnagyobb a különbség, hiszen volt olyan kerület, ahol 20 százalékos csökkenés volt, míg máshol akár 40 százalékos növekedést is meg lehetett figyelni. Azonban itt a piacra került ingatlanok összetétele különösen nagy szerepet játszott.

Kosztolánczy György szerint idén a tavalyi évhez hasonló árváltozás valószínűsíthető a piacon: „Mindhárom használtszegmensben egy számjegyű áremelkedéssel kalkulálunk; ennél nagyobb drágulás csak a teljesen felújított, jó elhelyezkedésű ingatlanok esetében várható” – fogalmazott az OC vezérigazgatója.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.