Lesz egy nagy lakásboom – jelentette ki péntek reggeli rádióinterjújában Orbán Viktor, aminek kapcsán utánajártunk, hogy mindez hogyan lehetséges, és miből állhat.
Egyre több konkrét nyilatkozat és nyilvánosságra került háttér-információ utal arra, hogy több oldalról és részben az eddigiektől eltérően közelíthet a kormány a lakáspiachoz.
A megfizethető lakhatás és a megfizethető lakások kérdését komplexen készülnek kezelni,
vagyis a lakhatást, tehát a bérleti díjakat és a lakáshoz jutást is megfizethetőbbé kell tenni.
Ami már tény, hogy a rövid távú szálláskiadás beígért szabályozásához lakhatási kérdésként közelít a kormány, ezt szó szerint így jelentette be Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Nemrég azt is leszögezték, hogy csak Budapesten készülnek szigorításra, miután itt okozott kínálati űrt és a bérleti díjak megugrását a hosszú távú bérleti piacról kivont és már eleve airbnb-zésre vásárolt lakások sokasága.
Az első a megfizethető lakhatás – fogalmazott a rádióinterjúban Orbán Viktor, hozzátéve, hogy ezen a téren Budapesten a legnagyobb a baj, a kormány ebben a kérdésben a főváros reakcióját is várja. Mindeközben tény, hogy a borsos albérleti díjak a kollégiumokból kiszoruló diákok sokaságára, illetve a mögöttük álló családokra is nagy terhet rónak, amire a kollégiumi férőhelyek számának dinamikus növelése lehet a megoldás.
Érdemi eredményt a következő tíz évben évente legalább ezer kollégiumi szoba építésével lehet elérni – derül ki a Magyar Nemzeti Lakásstratégia 2035 tervezetéből, amelynek minisztériumi szintű szakértői tervezetét a Telex hozta nyilvánosságra.
A miniszterelnök által említett, és a nemzeti stratégiában is szereplő lakhatási támogatásról lehet a legkevesebb konkrétumot tudni eddig, de ez már nem előzmény nélküli.
Idén márciusban indult a munkába állókat segítő új lakhatási támogatási program, amelynek keretében akár 186 760 forintos lakbértámogatást igényelhetnek az új munkahelyre szerződő regisztrált álláskeresők. Áprilisban pedig az új álláshelyüktől távol lakó fiataloknak hirdettek meg hasonló összegű támogatást lakásbérlésre.
A kistelepüléseken indított lakásépítési és otthonfelújítási programok, amelyek döntően gyerekvállaláshoz kötöttek, sikeresek, de látva a vidéki lakáshelyzetet, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége azt szorgalmazza, hogy
vidéken gyerekvállalástól függetlenül támogassák az otthonteremtést.
A szakmai szövetség, amelynek érdemi javaslatait a kormány rendszerint elfogadja, az új energetikai otthonfelújítási program egyszerűsítését és a kedvezményezetti kör kibővítését tartja szükségesnek.
Mint Koji László, az ÉVOSZ elnöke a Világgazdaságnak elmondta:
Reális esélyt látnak arra, hogy ez beépülhet a kormányzat elé kerülő előterjesztésbe és a programba is, mert van rá fogadókészség a döntéshozóknál.
A lakáspolitikai stratégia tervezetében szorgalmazott, évi 25 ezer új lakáshoz az építőipari szakszövetség vezetője szerint négy-öt év vezet. Idén alig 16 ezer lakást adnak át, amihez mérten érdemi mennyiségi ugrás lenne a megcélzott volumen.
Csakhogy másképp, illetve mást is kellene építeni, mert
a budapesti új építésű lakások most jellemzően magas igényszintűek és ehhez mérten árazottak
– mutatott rá az ÉVOSZ elnöke.
Az új építésű lakásoknál a kínálat növelése mellett a keresleti oldal megerősítése a kulcskérdés, amit olcsóbb, a prémiumkategóriánál egyszerűbb, de modern lakáskínálat formájában célszerű megvalósítani – hangsúlyozta Koji.
Mint rámutatott, az a probléma, hogy a lakásfejlesztők nem érdekeltek az alacsonyabb felszereltségű, egyszerűbb, tehát a prémiumszint alatti lakások piacra vitelében. Még a rozsdaövezetben is drágák a lakások, a tömegpiacot olcsóbb termékekkel lehet eredményesen célba venni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.