BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nincs már hova emelkedjenek az albérleti díjak, meg is torpant a drágulás

Fordulat jelei körvonalazódnak a kiadó lakások piacán a KSH–ingatlan.com lakbérindex legfrissebb, októberi adatai szerint: az országos átlagos lakbérek 0,5 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz viszonyítva, Budapesten pedig stagnáltak. Ez arra már elég volt, hogy az éves drágulás üteme országosan 8,5 százalékra, Budapesten pedig 9 százalékra lassult, de még így is jelentős.

Budapesten stagnáltak, országosan pedig csökkentek az átlagos lakbérek októberben – derül ki a KSH–ingatlan.com lakbérindex legfrissebb adataiból.

albérlet
Az albérletárak a lélektani határon mozognak már / Fotó: Mediaworks

Megtorpant az albérletdrágulás, a bérlők már nehezen tartanak lépést az árakkal. Erősen megnőtt a kínálat, vagyis a kiadó lakások száma, miközben november elején a fővárosi albérletpiacot 250 ezer forintos átlagos bérleti díj jellemezte. 

KSH-Ingatlan.com lakbérindex változása
 

 

Az albérletpiaci fiordulatra utal, hogy már szeptemberben látható volt a lassulás, majd októberben az országos átlagos lakbérek 0,5 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz viszonyítva. A fővárosban mindeközben 0,1 százalékkal nőttek, lényegében stagnáltak a bérleti díjak. 

Mindezek nyomán

az éves drágulás üteme 8,5 százalékra lassult országosan a szeptemberben látott 9,6 százalékról, 

Budapesten pedig 9 százalék lett októberben, míg egy hónappal korábban még 9,9 százalékot tett ki. 

Lélektani határon a bérleti díjak

Az országosan jellemző októberi lakbércsökkenés részben a szezonális hatásokkal magyarázható – összegezte az Ingatlan.com a közleményében.

Az elmúlt évek során már többször előfordult, hogy az albérletszezon lecsengése után az áremelkedés dinamikája is lassult átmenetileg. A másik, talán fontosabb tényező, hogy 

az elmúlt időszakban bekövetkezett tempós drágulással a bérlők nehezen tudnak lépést tartani.

Az átlagos bérleti díjak elérték a plafont a jövedelemszinteket is figyelembe véve. A bérlők vásárlóereje véges, és úgy tűnik, októberben már csak visszafogottabb árakon voltak hajlandók kivenni a lakóingatlanokat. 

A kiadólakóingatlan-hirdetések száma tavaly november elejéhez képest 18 százalékkal nőtt, és az albérletszezon lecsengése után sem indult csökkenésnek a kínálat, ami viszont jellemző volt a korábbi évekre – értékelte a friss adatokat Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője. 

 

Hozzátette: 

Egyelőre korai lenne eldönteni, hogy átmeneti megtorpanásról van szó, vagy stabilizálódnak a bérleti díjak a mostani szintek környékén.

Mindenesetre az egyértelmű, hogy a bérleti díjak lélektani határhoz értek.

Negyedmillió egy budapesti átlagos lakásbérlet

Az Ingatlan.com elemzése szerint Budapesten 250 ezer forintos átlagos bérleti díjról beszélhetünk már.

  • A legdrágább kerület továbbra is a II., ahol 340 ezer forint az átlagos lakbér,
  • a legolcsóbb városrész pedig 160 ezer forinttal a XXIII. kerület. 

Az albérletpiac slágereit jelentő, azaz a legszélesebb választékot nyújtó kerületekben, a XI.-ben és a XIII.-ban 263 ezer és 250 ezer forintos átlag jellemzi a kínálatot.

Töméntelen kiadó lakás zúdult a piacra az idei albérletszezonban

Nagyot nőtt az albérletpiaci kínálat augusztusban, havi szinten 13, éves összevetésben pedig 17 százalékkal. A hónap végén Budapesten 250 ezer forint volt az átlagos bérleti díj, az egyetemvárosok közül Debrecenben 230 ezer, Győrben 190 ezer, Szegeden és Pécsen egyaránt 150 ezer forint volt ugyanez, Miskolcra pedig a 110 ezer forintos átlag a jellemző.


 



 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.