Főleg a gyerekek érdekében, ráadásul a gyerekek segítségével kutatják egy nemzetközi projekt keretében, hogy a fiatalok miként használják az internetet, hogyan ismerhető fel az egészségtelen használata, és hogy ezek után mit lehet tenni. Magyarországról is van három iskola a részvevők között.
Becslések szerint a világ lakosságának 10-17 százalékát érinti az internet problémás használata – hívta fel a figyelmet az ELTE, a projektben részt vevő egyik hazai oktatási intézmény.
A kutatási téma komolyságát és a helyzet súlyosságát jelzi, hogy számos online tevékenység, például a videójátékozás, az online szerencsejáték, a pornográf tartalmak nézése vagy a közösségi hálózatok túlhasználata, illetve a kontroll elvesztése súlyos problémákat okoz az egyéneknek és családjaiknak egyaránt.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a szerencse-, illetve videójáték-használati zavart és a kényszeres szexuális viselkedészavart hivatalosan is mentális zavarnak tekinti.
A University of Hertfordshire professzora, Naomi A. Fineberg által vezetett nemzetközi projekt a szülőket, tanárokat, gondviselőket és egészségügyi szakembereket támogatja majd a problémás internethasználat kockázatainak azonosításában, illetve annak megértésében, hogy ezek milyen veszélyekkel járnak.
A projekt a digitáliseszköz-használat közösségi életre és mentális egészségre gyakorolt hatásával foglalkozó BootStRaP- (Boosting Societal Adaptation and Mental Health in a Rapidly Digitalizing Post-Pandemic Europe) programban valósul meg, amit a Horizon Europe-program, az Egyesült Királyság kutatási és innovációs programja, valamint a svájci Oktatási, Kutatási és Innovációs Államtitkárság támogat.
A projekt 14 ország 22 egyetemének a közreműködésével indul, ugyanakkor Európa-szerte több ezer tinédzsert toboroznak iskolákon keresztül, hogy megtudják, miként használják a fiatalok az internetet, és ez hogyan függ össze a jóllétükkel.
Az úttörők közé tartozik három magyar oktatási intézmény is, kettő Budapesten, egy vidéken:
Idehaza az ELTE PPK Pszichológiai Intézet kutatói, köztük Demetrovics Zsolt, Felvinczi Katalin és Czakó Andrea is közreműködnek a projektben.
„Ez a nagy volumenű európai együttműködés kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy hozzájáruljunk a fiatalok egészséges internethasználatát támogató módszerek kidolgozásához” – mondta Demetrovics Zsolt, aki szerint az eredmények közvetlenül is alkalmazhatók lesznek minden részt vevő országban.
A hivatalos tájékoztató szerint a benevező iskolákban 12 és 16 éves kor közötti diákokkal beszélnek a kutatók, akik természetesen a szülőket is tájékoztatják a dolgok állásáról. Iskolánként egy tanár és két diák nagyköveti kinevezést is kap.
Az érintett korosztály tagjait pedig közvetlenül is bevonják a kutatási folyamatba és a mobilalkalmazás fejlesztésébe is.
A projektben részt vevő diákoknak a következők a teendőik:
A felmérés befejeztével a szakértők megfogalmazzák az egészségesebb internethasználat irányelveit, és meghatározzák, hogy a viselkedésbeli változások miként csökkenthetik a kockázatokat, és hogyan akadályozhatják meg a problémás internethasználat kialakulását.
Célunk, hogy szilárd tudományos bizonyítékokon alapuló globális politikai ajánlásokat fogalmazzunk meg a problémás internethasználat kezelésére
– összegzett dr. José M. Menchon professzor, a projekt Társadalmi és Politikai Változások munkacsoportját vezető kutató.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.