BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dől a magyar áram Ukrajnába – már a KSH is kimutatta

Májusban lejtőn volt Magyarország külkereskedelmi termékforgalma, és az egyenleg is romlott az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül azonban érezhetően nőtt például a gépek és berendezések, valamint az áram kivitele. Az utóbbi a Világgazdaság korábbi híre elsősorban Ukrajnába irányult.

Májusban egymilliárd euró volt Magyarország termék-külkereskedelmi többlete. Az áprilisihoz képest az export kiigazított volumene 3,1 százalékkal csökkent, míg az importé 1,6 százalékkal nőtt a Központi Statisztikai Hivatal második becslése szerint.

termékforgalom
Májusban 10,9 milliárd euró volt a behozatal értéke / Fotó: Balázs Attila

Májusban a kivitel volumene 5,8, a behozatalé 5,0 százalékkal elmaradt az előző év azonos időszakitól. Az aktívum 1,0 milliárd eurót tett ki, az egyenleg 218 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest. Áprilishoz viszonyítva az export kiigazított volumene 3,1 százalékkal csökkent, míg az importé 1,6 százalékkal nőtt.

Májusban a kivitel értéke 11,9 milliárd euró (4625 milliárd forint), a behozatalé 10,9 milliárd euró (4237 milliárd forint) volt.

2024. májusban az egy évvel korábbihoz képest:

  • Euróban kifejezve az export értéke 8,6, az importé 7,7 százalékkal csökkent.
  • Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 6,0, a behozatalé 5,3 százalékkal kisebb lett.
  • A termék-külkereskedelmi egyenleg 218 millió euróval romlott. (Az egyenleg 145 millió euróval kisebb többletet mutatott az első becslésben közöltnél.)
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 0,9, a behozatalban 1,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A cserearány 0,2 százalékkal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 4,0, a dollárral szemben 4,6 százalékkal gyengült.
  • A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 14, behozatala 7,7 százalékkal kisebb lett. A villamos gép, készülék és műszer árucsoport volumene a kivitelben és a behozatalban is jelentősen csökkent. A közúti jármű árucsoport exportvolumene közel ötödével, míg importvolumene néhány százalékkal maradt el a bázis időszakáétól. A híradástechnikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék exportvolumene több mint tizedével csökkent az egy évvel korábbihoz képest, míg importvolumene minimálisan növekedett. Az energiafejlesztő gép és berendezés árucsoport forgalma a kivitelben mintegy tizedével, a behozatalban közel negyedével elmaradt az előző év azonos időszakitól. A gépek és szállítóeszközök árufőcsoport a kiviteli oldalon 8,0, a behozatalban 3,5 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.
  • A feldolgozott termékek exportvolumene 1,9 százalékkal nagyobb, míg importvolumene 6,8 százalékkal kisebb lett. Az exportoldali növekedést a gyógyszer, gyógyszerészeti termék forgalomalakulása befolyásolta, az import csökkenését pedig az egyéb vegyi anyag és termék forgalmának visszaesése. A feldolgozott termékek árufőcsoport az exportban 0,5 százalékponttal ellensúlyozta, míg az importban 2,6 százalékponttal fokozta a teljes forgalom volumencsökkenését.
  • Az energiahordozók exportvolumene 8,7, importvolumene 5,4 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál. Az export- és importoldali forgalomnövekedés egyaránt a villamos energia volumenének jelentős emelkedésével magyarázható. Az energiahordozók forgalombővülése az export esetében 0,3, az importnál 0,4 százalékponttal ellensúlyozta a teljes forgalom csökkenését.
  • Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 20, a behozatalé 6,6 százalékkal lett nagyobb. Az exportban bekövetkezett volumennövekedést a gabona és gabonakészítmény forgalomalakulása, míg az importban a cukor, cukorkészítmény és méz forgalomalakulása befolyásolta. Az árufőcsoport által realizált volumenváltozás a teljes exportforgalom csökkenését 1,4, az importét 0,4 százalékponttal lassította.
  • Az EU 27 tagállamaiba irányuló kivitel volumene 7,2, az onnan érkező behozatalé 0,8 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi mérleg 775 millió euróval romlott, 1,1 milliárd eurós többlet keletkezett. Az export 76, az import 73 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban.
  • Az EU 27-en kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 1,1, a behozatalé 15 százalékkal csökkent. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 557 millió euróval javult, 96 millió eurós passzívumot mutatott.

Az első öthavi összehasonlítás adatai sem túl jók 

2024. január–májusban a kivitel értéke 61,0 milliárd euró (23,7 ezer milliárd forint), a behozatalé 54,4 milliárd euró (21,2 ezer milliárd forint) volt.

2024. január–májusban az egy évvel korábbihoz képest:

  • A kivitel volumene 1,0, a behozatalé 6,5 százalékkal csökkent.
  • A termék-külkereskedelmi mérleg 3,9 milliárd euróval javult, a többlet 6,6 milliárd eurót tett ki.
  • A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 2,2, a behozatalban 3,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz mérten. A cserearány 1,6 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 1,6, a dollárhoz viszonyítva 1,5 százalékkal gyengült.

 

Jó üzlet Ukrajnának áramot eladni

A Magyarországról Ukrajnában történő jelentős villamosenergia-kivitellel többször foglalkozott a Világgazdaság, utóbb a kormányinfón is elhangzottak róla adatok. A lényeg, hogy Ukrajna tartósan Magyarországról vásárolja annak a villamos energiának a legnagyobb részét, amelyre a háborúban megsérült, megsemmisült energiatermelő- és szállító létesítményei miatt az ország ellátásához szüksége van. Ám azzal a vélelmezéssel szemben, hogy ez segítségnyújtás lenne Magyarország részéről, le kell szögezni, hogy az eladók számára egy nagyon jó üzleti lehetőség kihasználásáról van szó. Ezzel azonban az a probléma, hogy a kivitel miatt szűkül az összességében áramimportra szoruló Magyarországon belül a kínálat. Ennek kézenfekvő következménye a belföldi tőzsdei árak emelkedése.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.