Továbbra is a részmunkaidős foglalkoztatási modellt alkalmazza az Aldi Magyarország, mert tapasztalataik szerint ez a legjobb megoldás a megfelelő létszámú munkaerő biztosítására – mondta Kulcsár Dénes, a társaság ügyvezető igazgatója a cég keddi budapesti sajtóbeszélgetésén.
A diszkontlánc a februári adatok szerint mintegy 3800 dolgozót foglalkoztat 144 magyarországi üzletében és biatorbágyi központjában, de
csak 10-20 százalékuk dolgozik teljes, heti 40 órás munkaidőben.
A részmunkaidő kedvező megoldás egyebek mellett a gyermekes anyáknak vagy azoknak a fiataloknak, akik még tanulnak, így szívesen veszik igénybe ezt a lehetőséget – hangsúlyozta.
A munkaidőt rugalmasan szervezik, vannak heti 30-35 órában, de 10 órában dolgozók is. Főként az üzletekben dolgozó több mint 3000 alkalmazott között vannak túlnyomó többségben részmunkaidősök.
Kulcsár Dénes elmondta: korábban megpróbáltak egyes kiemelt időszakokra felvenni külső munkaerőt, de ez a megoldás nem vált be,
a külsősöknek nehézséget jelentett az Aldi elvárásainak teljesítése.
A kiemelt időszakokban, karácsonykor és húsvétkor számítanak a kiugró forgalomra az üzletvezetők, ennek megfelelően szervezik a munkabeosztást. Az üdülőhelyek, főként a Balaton nyári forgalmát a munkaerő átcsoportosításával oldják meg, az Aldi önként jelentkező dolgozói vállalnak hosszabb-rövidebb időszakra munkát a tóparti üzletekben, szállásukat a vállalat fizeti. Ugyanez vonatkozik a fesztiválokra is, ahová az Aldi kitelepül.
Túlórát néhány váratlan eset kivételével nem kötelező vállalni
- mondta Kulcsár Dénes.
Az Aldi 2008-ban nyitotta első üzletét Magyarországon, az ügyvezető igazgató tájékoztatása szerint azóta egyszer sem fordult elő, hogy a munkaerőhiány veszélyeztette volna valamelyik üzlet működését.
Létszámhiány most sincs, ugyanakkor folyamatosan keresnek dolgozókat, 100-150 embert fel tudnának venni.
Nem a jelentkezők száma alacsony, a megfelelő munkaerőt nehéz megtalálni.
A legtöbb munkakörben szakirányú képzettséget nem vár el az Aldi.
Az első év a legkritikusabb időszak, jelenleg a munkatársak mintegy 25 százaléka megy el egy éven belül, de korábban nagyobb is volt ez az arány. A három éve a vállalatnál dolgozók esetében már csak egyszámjegyű a fluktuáció.
A magyarországi induláskor felvett munkatársak harmada ma is a cégnél dolgozik.
A megfelelő munkaerő megtalálása hosszabb ideig tart, mint 5-6 évvel ezelőtt, de az Aldi tapasztalatai szerint az utóbbi egy évben javult a helyzet. A legnehezebb dolgozót felvenni Budapesten és az agglomerációban, illetve az ország nyugati megyéiben.
Az Aldi az elmúlt években évi 6 új üzletet nyitott Magyarországon, ezt szeretnék elérni idén is. Az új üzletek nyitását nem akadályozza a munkaerőhiány.
A bolti eladók kezdő bére bruttó 322 800 forint, ezt az első három évben automatikusan emelik,
ugyancsak van fizetésemelés a 6. és a 10. év után, ezzel szeretnék megtartani a dolgozókat. Tíz év után az alapbér bruttó 406 500 forint.
Tavaly az Aldi Magyarország 20,3 milliárd forintot fordított a dolgozók bérezésére.
Az Aldi Magyarország nettó árbevétele 208,3 milliárd forint volt a legutóbbi lezárt üzleti évben, 2018-ban, adózás előtti eredménye 5,4 milliárd forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.