Az Egyesült Államok és Kína között a Dél-kínai-tenger miatt alakult ki a legújabb éles vita. Mike Pompeo amerikai külügyminiszter törvénytelennek minősítette Peking területi követeléseit, azzal vádolta az ázsiai országot, hogy megfélemlítő propagandát folytat a térség államaival szemben, és jogtalanul aknázza ki a régió erőforrásait. A közlemény azonban Kína szerint csupán fölöslegesen szítja a feszültséget.
Kína magának követeli az egész térséget a szigetekkel, halászati joggal, energiaforrásokkal együtt, jogosultságát azonban a környező országok vitatják
– egyébként jogosan, mivel Pekingnek egy 2016-ban született nemzetközi bírósági döntés értelmében nincs jogi alapja a követelt területek feletti szuverenitásra.
A tét nem kicsi:
a Dél-kínai-tenger globálisan fontos hajózási útvonal, amelyen több ezermilliárd dollár értékű áru halad keresztül évente.
Bár az Egyesült Államok ritka lépésként két repülőgép-hordozót is a térségbe küldött hadgyakorlatra, attól senki nem tart igazán, hogy a feszültség katonai konfliktussal végződik. Az viszont biztos, hogy tovább élezi a feszültséget, pedig a retorika enélkül is feltűnően agresszív lett Peking és Washington között. Donald Trump elnök nem a saját és kormányzata hibáit, hanem Kínát vádolja a koronavírus-járvány és a súlyos gazdasági következményei miatt. Ez szerinte olyan mértékben károsította a két ország viszonyát, hogy
már nem is gondolkodik a kétoldalú kereskedelmi megállapodás esetleges második szakaszának tárgyalásán, és azt sem tartja kizártnak, hogy az első szakaszt is felmondja.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.