A brexit után bevezetett új rendszer plusz költségei akár a 7 milliárd fontot (körülbelül 2800 milliárd forintot) is elérhetik a brit vámhivatal számításai szerint – írja a Magyar Nemzet a BBC-re hivatkozva.
Órákig, sőt, akár napokig is vesztegelhetnek a brit frisshús-készítmények a határon, mivel a brexit után bevezetett új rendszer óriási mértékű papírmunkát követel meg az exportőröktől.
Brit húsexportőrök állítják: a szigetország Európai Unióból való kiválása után bevezetett vámszabályok nem felelnek meg a céljuknak, mivel termékeik gyakran órákat, sőt, akár napokat is vesztegelnek a határon – írja a hírportál.
A brit húsipari feldolgozók szövetsége (British Meat Processor Association) szerint még a legnagyobb gyakorlattal rendelkező exportőrök is küszködnek a jóval tetemesebb papírmunkát igénylő új rendszerrel – írja a BBC alapján a portál.
A szövetség tájékoztatása szerint az unióba irányuló húsexport most mindössze a negyede annak, ami az évnek ebben a szakában általában jellemző.
Egyre több uniós megrendelő dönt úgy, hogy elkezdenek más beszerzési forrás után nézni – egy nagy francia cég például Spanyolország és Írország területéről keres alternatívát – írja a lap.
Az új rendszer alapvetően nem arra lett tervezve, hogy egy 24 órás, nagyon időérzékeny ellátási láncot kiszolgáljon, sokkal inkább arra, hogy fagyasztott árut mozgassanak a világ minden pontjára
– mondta Nick Allen, a húsfeldolgozók szövetségének elnöke.
Az uniós felvásárlók közül pedig páran már kezdik elveszíteni a türelmüket, és új beszerzési forrásokat latolgatnak. Ha spanyol vagy ír forrásból szerzik majd be az eddig az Egyesült Királyságból érkező friss húsárut, az katasztrofális hatással lehet a brit húsiparra – írják a BBC alapján.
Az ashfordi nemzetközi rakomány-ellenőrző pontnál, amely a Csalagút angliai oldalon lévő bejáratának közelében található, valóban nem rózsás a helyzet.
Kamionokkal zsúfolt az ellenőrzőpont környéke, az utakat lezárták, és a teherautókat visszaküldik egy olyan területre, ahol Covid-tesztállomásokat állítottak fel. Évtizedes zökkenőmentes áruforgalom után az új rendszerben egyre több probléma kezd kiütközni. Bár azt a brit kormány is elismerte, hogy jelentős fennakadások várhatók az első időkben az áruforgalom területén, vannak problémák, amelyek tartósan fennmaradhatnak – írják.
A teljes cikk a következő linken érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.