A közösségi távolságtartás miatt továbbra is alacsony a kozmetikumok és az illatszerek iránti keresletet, ami nem kedvez a szépségápolási és a személyes luxuscikkek reklámozásának: az ezzel összefüggő kiadások mindössze 1,7 százalékos növekedését prognosztizálja 2021-re Üzleti intelligencia – szépségápolás és személyes luxustermékek című előrejelzésében a Zenith, a Publicis Groupe Hungary tagügynöksége. Ez a ráta nem éri el a jelentésben szereplő 11 kulcsfontosságú piac összesített reklámkiadásának 4,4 százalékos növekedési ütemét.
Ezeken a piacokon idén 7,5 milliárd dollár lesz a szépségápolási reklámokra fordított összeg, majd 2022-ben 7,7 milliárdra emelkedik. Mindez 2,6 százalékos bővülésnek felel meg, csaknem 2 százalékponttal elmarad a teljes reklámpiac várható dinamikájától.
A szépségápolási és személyes luxuscikkek reklámköltései nagyjából a piaccal összhangban mérséklődtek 2020-ban. Ahogy az emberek beszüntették a személyes találkozásokat, egyre kevesebbet költöttek kozmetikumokra és illatszerekre, ám ezt valamelyest ellentételezte a haj- és a bőrápolás iránti fokozódó igény.
Magyarországon is kisebb visszaesést mutatott a szépségápolási szektor médiaköltése 2020-ban az előző évhez képest – állítja Horváth Rita, a Publicis Groupe Hungary médiaügynökségekért felelős vezetője.
Szerinte a digitális költések jelentős részére kisebb rálátásuk van a független piaci forrásoknak, ezért nehéz pontosan megbecsülni, hogy itthon mekkora hatással volt a digitális átrendeződés a teljes beautypiacra.
A javuló környezet és az e-kereskedelem segítségével a digitális média ellensúlyozhatja a nyomtatott sajtónál és a tévénél tapasztalható visszaesést.
A Zenith becslése szerint 2020-ban a szépségbrandek reklámköltségvetésük 18,3 százalékát magazinokban használták fel, 4,3-szer többet, mint az átlagos márkák, 42,2 százalékát pedig a televíziókban, ez 1,6-szer magasabb az átlagnál. Ám ahogy elérhetőségük folyamatosan csökken, ezek a médiumok egyre kevésbé hatékonyak, miközben a közönség kiesésével párhuzamosan emelkednek az áraik.
A szépségápolási és személyes luxuscikkeket gyártó globális márkák viszonylag lassan ültették el gyakorlatukban a digitális reklámokat. Tavaly reklámköltségvetésük 34,1 százalékát fordították ezekre, szemben az egész piac 53,1 százalékával.
Az olyan technológiák, mint az egyénre szabott videoszolgáltatások (VoD) vagy a világhálóra csatlakoztatott tévé (SmartTV), valamint az olyan közösségi platformok, mint az Instagram és a TikTok, új prémiumkörnyezeteket hoznak létre:
ezek már hatékonyan képesek bemutatni a szépségápolási és a személyes luxuscikkek márkáit.
Ezek a cégek egyébként a pandémia kezdete óta – részben szükségből – erőteljesen megnövelték az e-kereskedelem fejlesztését célzó befektetéseiket is, hiszen a klasszikus bolti forgalom visszaesett. A digitális csatornák egyre értékesebbekké válnak mind a márkaépítés, mind pedig az értékesítéstámogatás szempontjából.
A Zenith becslései szerint a szépségipar 2020-ban a világjárvány ellenére is 2,8 százalékkal növelte a digitális reklámra fordított kiadásait. Ez pont a kétszerese volt az összes kategóriára jellemző, 1,4 százalékos bővülésnek, és ezzel a szépségápolási és a luxusmárkák kezdték ledolgozni a korábbi hátrányukat. A Zenith évenkénti átlagban 5,9 százalékos emelkedést prognosztizál 2019 és 2022 között a digitális csatornáknál, miközben az összes többi médiumra kevesebbet fog költeni ez az iparág: a tévéknél éves szinten 1,2, a magazinoknál 12,4 százalék körüli lehet a visszaesés.
A cég arra számít, hogy az elkövetkező két évben Franciaországban teljesít majd a legjobban a szépségápolási hirdetések piaca: átlagosan évi 13,3 százalékos bővülésre számítanak a kutatók. Eltérő forgatókönyv érvényesül Indiában: itt az előrejelzések szerint az erős fogyasztói kereslet eredménye lesz a bővülés, a Zenith kutatói évente átlagosan 7,6 százalékos emelkedést prognosztizálnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.