Száznegyven éve kezdődött el az adásvétel a London Metal Exchange (LME) azóta legendássá vált kör alakú kereskedési termében, a Ringben. Az LME júniusban dönt arról, hogy végleg bezárja-e a nyílt rendszert, és átálljon-e az elektronikus kereskedelemre. A tőzsde által kiadott közlemény ugyanakkor maga is elismerte, hogy a tagsággal folytatott konzultáció folyamán „szokatlanul” erős visszajelzések érkeztek. A kereskedők ugyanis ellenzik a váltást, s ennek hátterében csak részben áll a hagyományokhoz való ragaszkodás.
Az LME a világ fémkereskedelmének az egyik legfontosabb központja, többek között réz-, cink-, ólom-, ón- és alumíniumkontraktusokkal. Az idén kezdték meg a kereskedést az akkumulátorok egyik legfontosabb nyersanyagával, a lítiummal. A fémtőzsde szerint az új, elektronikus rendszer stabilabb árképzéshez és a piac bővüléséhez vezetne, be lehetne vezetni az algoritmusalapú kereskedést, és a befektetési alapok is beléphetnének a piacra. A kereskedők azonban úgy vélik, a hagyományos szisztéma – ellentétben az elektronikus rendszerekkel – jobban képes kezelni a fémkereskedelem speciális sajátosságait.
A Ring híres vörös kanapéin kiabáló és kézjelekkel mutogató kereskedők sokkal rugalmasabban tudják kezelni a megbízásaikat, akár az árupiacokon szokásos havi vagy negyedéves lejáratokon kívül is. A terem azonban a pandémia miatt csaknem egy éve zárva van, s az LME közölte: addig nem is nyitnak ki, míg a brit hatóságok fel nem oldják a közösségi távolságtartásra vonatkozó szabályokat.
A parkett kereskedésből származó bevételei az idei első negyedévben 17 százalékkal, 53 millió dollárra apadtak az előző év azonos időszakához képest. A börze tulajdonosa a Hong Kong Exchanges and Clearing. Az adásvétel volumene az egy esztendővel korábbihoz viszonyítva 21 százalékkal csökkent.
A nyílt kikiáltásos kereskedelemre az első nagy csapást 2001-ben mérték, amikor az Intercontinental Exchange (ICE – akkor egy viszonylag kicsi induló cég) megvásárolta az IPE-t, a londoni International Petroleum Exchange-et, az olajtőzsdét, ahol a kereskedelem legnagyobb része a hagyományos parketten folyt. 2005-ben az ICE átállt a teljesen elektronikus adásvételre, így az egyik legfontosabb benchmarkkal, a határidős brentjegyzésekkel is így folyt már az üzletelés. 2015-ben a New York-i árupiacon is gyakorlatilag megszűnt a parkett, éppúgy, mint a chicagóin – 167 év kiabálás után hirtelen csend lett. 2020-ban a pandémia miatt bezárni kényszerült a chicagói börze nyílt kikiáltásos maradéka, a nyáron viszont újranyitottak.
A cikk a Figyelő friss számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.