A nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt 0,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest a kiskereskedelem forgalmának volumene 2024 januárjában – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss adatközléséből.
Ez mindenképpen áttörés, ugyanis éves bázison legutóbb 2022 novemberében, nagyjából másfél éve történt emelkedés. (Az akkor kiskereskedelmi adat a mostanival megegyező 0,6 százalékos növekményt hozott ki.) De annyiból nem meglepetés, hogy Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már a hétfői gazdasági évnyitón jelezte, hogy a kiskereskedelem nulla és 1 százalék közé érkezhet januárban. Ez már csak azért is fontos, mert
a fogyasztás felpörgése egyúttal azt is jelentené, hogy a belgazdaság kezd magára találni.
Ugyanakkor a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom volumene nem változott az előző hónaphoz, vagyis decemberhez viszonyítva. Ez azonban nem feltétlenül negatívum, tekintve, hogy a ünnepi időszak költései adták a bázist. Az ugyanakkor megjegyzendő, hogy ezzel megszakadt egy sorozat és két egymás követő hónap után harmadszorra már elolvadt a havi alapú növekedés. Ez annak fényében különösen kedvezőtlen, hogy a megemelt minimálbér és a garantált bérminimum januárban már rendelkezésére állt az érintetteknek.
Magyarországon a minimálbért maximum 250 ezren kapják, míg a jóval nagyobb garantált bérminimumot mintegy 750 ezren.
Az új számok értékeléséhez viszont érdemes felidézni az elmúlt időszak adatközléseit is. A múlt év decemberében a nyers adat szerint 1, naptárhatástól megtisztítva 0,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest a kiskereskedelem forgalmának volumene. A havi adat kifejezetten optimizmusra adott okot, hiszen novemberről decemberre 1,4 százalékos plusz állt be. Ez kiugró, 2022 márciusa óta a leglátványosabb havi index volt.
Novemberben 5,4 százalékos mínuszt hozott az éves bázis. Reménysugarat jelentett azonban, hogy októberhez képest a kiskereskedelmi forgalom volumene 0,8 százalékkal nőtt. Októberben még 6,5 százalékos volt az éves visszaesés, ami pedig különösen aggasztónak számított, hogy a havi idősoros összehasonlítás is lejtmenetet mutatott: októberben szeptemberhez képest 0,3 százalékkal mérséklődött az értékesítés.
Az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene
Ha az egyes kategóriák mélyére nézünk, azt látjuk, hogy az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 1 százalékkal emelkedett, azonban az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké már 2,1 százalékkal csökkent.
Az eladások volumene a gyógyszer-, gyógyászatitermék-, illatszerüzletekben 8 százalékkal nőtt. Innentől viszont rossz hírek következnek: a könyv-, számítástechnika-, egyébiparcikk-üzletekben 5,5, az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 6,4, a textil-, ruházati és lábbeliüzletekben 8,1, a bútor-, műszakicikk-üzletekben 8,2, a használtcikk-üzletekben 8,4 százalékos esés állt.
Külön is említést érdemel, hogy az árucikkek széles körére kiterjedő, a kiskereskedelmi forgalomból 9,1 százalékkal részesedő csomagküldő és internetes kiskereskedelem volumene 4,3 százalékkal bővült. emelkedett. A kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai 2,3 százalékos mérséklődést mutattak az év első hónapjában.
Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron 1811 milliárd forintot ért el decemberben. Novemberben ugyanez 1602 milliárd forint volt, októberben pedig 1589 milliárd. Ehhez képest
januárban az 1356 milliárd forint jött össze.
Folyó áron tehát jókora különbség látszik decemberhez képest, de ez a volumenben a KSH szerint már nem mutatkozott meg. Mindenesetre 2024 első hónapjában az országos kiskereskedelmi forgalom 49 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 35 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 16 százaléka pedig az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott.
Nem beszélt mellé a kormány: kiderült, milyen állapotban van a magyar gazdaságAkár hét-nyolc év is eltelhet ahhoz, hogy a Covid és az energiaválság előtti gazdasági pályára visszaálljon Magyarország. Szókimondó nyilatkozatokat tett a nemzetgazdasági és a pénzügyminiszter a 2024-es gazdasági évnyitón. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.