A nyers adat szerint 3,7, naptárhatástól megtisztítva 3,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelem forgalmának volumene áprilisban az előző év azonos időszakihoz képest – közölte csütörtök reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Mindez még nem is lenne rossz hír, bár
Csakhogy van egy vaskos negatív eleme is a friss statisztikának:
ez pedig, hogy márciushoz képest 0,9 százalékkal mérséklődött a fogyasztás
a szezonális és naptárhatással kiigazított adatok szerint. Ez azért is baj, mert februárról márciusra 2 százalékos emelkedés történt (ebben közrejátszott a korai húsvét). Februárban viszont 0,6 százalékos mérséklődést mértek januárhoz képest, a január pedig decemberhez képest stagnálást hozott. Előtte két egymást követő hónapban növekedés állt be. Tehát márciusban végre, úgy tűnik, a magyarok elkezdtek vásárolni, aminek az alapját a már januárban megemelt minimálbér és a garantált bérminimum, a februárban kézhez kapott nagyobb pedagógusbérek és a versenyszféra első negyedévi fizetésemelései adták.
Ennek a feltételezésnek viszont ellentmond a mostani havi bázisú esés. Annak viszont lehet örülni, hogy 2024. január–áprilisban a forgalom volumene a naptárhatástól megtisztított adatok szerint 2,4 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.
A KSH áprilisi kiskereskedelmi adataiból kiderült, hogy éves alapon
Ezen belül is jó hír, hogy az élelmiszer-kiskereskedelem 75 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 4,4, az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletekben pedig 1,8 százalékos pluszt mértek. Ráadásul a nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene is összességében 4,3 százalékkal bővült. Ezt szétszálazva az látszik, hogy
Viszont az iparcikk jellegű vegyes üzletekben lényegében nem változott az értékesítés, a bútor-, műszakicikk-üzletekben pedig már 1,8 százalékos mínusz következett be. Brutális növekedés történt viszont a kiskereskedelmi adatokba nem tartozó gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásaiban, méghozzá 26 százalékos.
A KSH azt is nyilvánosságra hozta, mennyi pénzt hagytak ott a boltokban a magyarok 2024. áprilisban. Az országos kiskereskedelem forgalma folyó áron
1563 milliárd forintot ért el.
Ennek 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben, 36 százaléka a nem élelmiszer-kiskereskedelemben, 17 százaléka az üzemanyagtöltő állomások üzemanyag-forgalmában realizálódott. Márciusban 1586 milliárd forint volt a költés, februárban 1395 milliárd, januárban 1356 milliárd, decemberben 1811 milliárd, novemberben 1602 milliárd, októberben pedig 1589 milliárd.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményben elemezte a KSH számait. A Nagy Márton vezette tárca úgy értékelt, hogy folytatódott a fogyasztás helyreállása. A minimális 0,9 százalékos havi mérséklődést azzal magyarázta, hogy
olyan szezonális hatások okozták, mint a húsvéti ünnepekhez kötődő márciusi nagybevásárlások utáni visszafogottabb költés.
Szerinte a kiskereskedelmi forgalom jelentős éves növekedése összességében azt jelzi, hogy a kormányzati intézkedések eredményeként a fogyasztás a helyreállás szakaszában tart, amely folyamatot az infláció leszorítása és alacsony szinten tartása, így a reálbérek szeptember óta tartó folyamatos növekedése érdemben támogat.
Azt is jelezte, hogy a fogyasztói bizalom erősödésének következtében az óvatossági motívum további oldódása várható, amely a belgazdaság nagyobb teljesítményén keresztül hozzájárul a GDP növekedéséhez. Rámutatott, hogy az év első négy hónapjában az az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a családok több mint 2900 milliárd forintot költöttek, ez közel 150 milliárd forintos emelkedés a tavalyi év azonos időszakához képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.