A megkérdezettek közel négytizede az új elnöktől a szavazótábor növekedését várja – igaz, nagy többségük csak kisebb mértékű emelkedést valószínűsít. További egyharmaduk (36%) szerint az SZDSZ szavazótábora nem fog változni, míg 6 százalék csökkenést jósol. A két nagy párt szavazói közt nincs jelentős eltérés a kérdés megítélésében: mindkét tábor relatív többsége a támogatottság enyhe növekedését várja az új elnöktől - számol be a Századvég és a Forsense.
Erősen megoszlanak viszont a vélemények arról, hogy az SZDSZ új elnökével miként változik a párt MSZP-hez fűződő viszonya. A válaszadók hasonló arányban gondolják úgy, hogy Fodor vezetésével az SZDSZ közeledni fog a szocialistákhoz (22%), mintahogy távolodni fog tőlük (18%). 37 százalékuk úgy vélekedik, hogy a két párt között a jövőben megmarad a jelenlegi távolság. Amennyiben a válaszok megoszlását pártpreferencia alapján vizsgáljuk, akkor azt állapíthatjuk meg, hogy a Fidesz-szavazók közel fele szerint a két párt között megmarad a jelenlegi távolság, negyedük viszont távolodást valószínűsít. A szocialista szavazók esetében azonban a többség (55%) a két párt közötti közeledést várja az új elnöktől.
A megkérdezettek többsége (54%) helyeselné, ha az SZDSZ programjával a jobboldali szavazókat is megszólítaná. Azaz, az MSZP és a Fidesz szavazóinak többsége (58 ill. 56%-uk) is azonos véleményen van: támogatnák, ha az SZDSZ programja a jobboldali szavazókhoz is szólna. A válaszadók mintegy háromtizede viszont ellenezné a liberális párt „jobbra nyitását”.
Abban a kérdésben, hogy helyeselné-e, ha az új elnökkel az SZDSZ politikája közelebb kerülne a Fideszéhez, nincs ekkora konszenzus a válaszolók között. A megkérdezettek 42 százaléka inkább helyeselné, 39 százaléka inkább ellenezné ezt a változást. A két nagy párt szavazótábora ebben a közelítésben teljesen ellentétes véleményen van, a Fidesz szavazóinak 60 százaléka inkább helyeselné, az MSZP szavazóinak 75 százaléka viszont inkább ellenezné, ha az SZDSZ politikája közeledne a Fideszéhez.
Áprilisi felmérésünkhöz hasonlóan most is feltettük azt a kérdést, hogy változott-e a megkérdezettek véleménye az SZDSZ-ről az elmúlt hónapok történéseinek hatására, és ha igen, milyen irányban. Akkor áprilisban az összes megkérdezett 35 százaléka válaszolt úgy, hogy kisebb vagy nagyobb mértékben romlott az SZDSZ-ről alkotott véleménye, javulásról pedig mindössze 6 százaléka számolt be. Júniusban a megkérdezettek 60 százalékának nem változott, 19 százaléknak romlott, 13 százaléknak javult a véleménye. Ha a pártpreferenciákat nézzük, a Fidesz szavazók 62 százalékának nem változott a véleménye, egyötödüké viszont javult (19%). Ugyanakkor az MSZP-szavazók abszolút többsége (53%) számára romlott az SZDSZ-ről alkotott kép. A pártválasztásukban bizonytalanok válaszainak megoszlása hasonlít a teljes válaszadói köréhez, bár valamivel kevesebben számoltak be javulásról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.