A „Karta Polaka” ugyan nem használható fel útiokmányként, a felmutatásával nem lehet határt átlépni, lehetőséget teremt viszont az anyaországban munkavállalásra, cégalapításra, iskolai és egyetemi tanulmányok folytatására, akinek ilyen igazolványa van, annak a lengyel állam fedezi a schengeni vízumöltségeket és a baleseti kiadásokat, olcsóbb a vasúti jegy, ingyenes a múzeumbelépő.
Az okmány bárki igényelheti, akinek egyik felmenője – szülő, nagyszülő – lengyel származású, és aki elfogadható szinten beszéli a lengyel nyelvet. Adott esetben két lengyel dédnagyszülő is elfogadható a státusz és az igazolvány elnyeréséhez. Nem irányoz elő a rendezés anyagi támogatást a külföldön élő lengyel kisebbségnek vagy tagjainak, ami – a Neue Zürcher szerint – könnyebben elfogadhatóvá teszi a dolgot Brüsszelben, mint ahogy volt az a magyar igazolvánnyal.
Az első okmányt Lech Kaczynski államfő máris átadta a litván fővárosban, emellett Fehéroroszországban és Ukrajnában is elkezdődött a kiadásuk, bár a sok a panasz az eljárás lassúságára. Arra is van példa, hogy a volt Szovjetunió távolabbi körzeteiből igényelnek – és kapnak – ilyen okmányt. Az érintett körzetekben mindenütt megnőtt az érdeklődés a lengyel nyelvi kurzusok iránt.
A keleti szomszédoknál általában gyanakvással nézik, hogy egyes polgáraik kiváltságokat kapnak. Litvániában még nem feledték el, hogy a lengyel hadsereg a XX. század elején lerohanta az országot. A fehéroroszok egyenesen poszt-kolonialista magatartást rónak fel Varsónak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.