Az oktatási, versenyképességi és nyugdíj ügyekkel kapcsolatos kerekasztalok létrejöttét 2007 elején jelentette be a miniszterelnök. A tizenöt-húsz fős testületek feladata az állami döntések előkészítése volt.
Másfél évnyi működés után a Versenyképességi Kerekasztal (VKA) elnöke, Török Ádám úgy nyilatkozott a Magyar Narancsnak: megmondták nekik, hogy csak a technikai részletek kidolgozása a feladatuk és kizárólag nullszaldós adóreform javaslattal állhatnak elő. A kutatatás-fejlesztés és az üzleti környezet témája teljesen kimaradt a testület életéből, a technikai részleteket viszont tavaly decemberre kidolgozták. A VKA szerint az anyag nagyrészt megegyezik más, külsős szakértő szervezetek által készített tanulmányokkal, ehhez tehát "nem kellett kerekasztal." "Kétszer is egyeztettünk a miniszterelnökkel, de ő csak egyes részleteket vett figyelembe a dolgozataiban" - mondta Chikán Attila, a Corvinus Egyetem oktatója.
A Nyugdíj és Időskori Kerekasztal (NYIKA) esetében más gondok merültek fel: a szakértők már a közös munka kezdetekor sem tudtak dűlőre jutni arról, milyen kérdéseket kellene érinteniük és milyen volumenű megoldásokat kínáljanak. A felmerülő szociális kérdések és az ebből adódó politikai feszültségek miatt nehéz helyzetben van a testület, amely jelenleg egy nagyszabású társadalmi-gazdasági hatástanulmányon dolgozik. Az eredmények jövőre várhatóak, és remélhetőleg modellezik, mi történne, ha 2050-ig nem változnának a nyugdíjjal kapcsolatos szabályok.
Az előbbiekhez képest jól halad az Oktatási és Gyermeksegély Kerekasztal (OKA), amely elkészítette zöld könyvét, átgondolva az oktatás kérdéseit a születéstől az érettségiig. A kerekasztal tagjai szerint az államigazgatással kialakult jó kapcsolat és a határozatokkal történő finom nyomásgyakorlás eredményre vezetett: számos ötletüket felhasználták a minisztériumok. Igaz viszont, hogy bár egyértelművé tették, hogy az oktatás jelenlegi önkormányzati finanszírozása nem működőképes, az átalakítás jelentős érdeksérelmekkel járna, ezért valószínűleg nem is kerül rá sor.
Nem könyvelhetett el sikereket a Civil Kerekasztal. Bár létrejött a "társadalmasiasítást" célzó honlap, a beérkezett kérdésekre nem kapnak választ. Igaz, hogy nem is kérdeztek sokan, mivel a kezdeményezésről csak kevesen értesültek.
A kerekasztalok – amelyeknek több munkáját az említett akadályok ellenére is felhasználták – idén 90 millió forinttal gazdálkodhatnak, a teljes eddigi ráfordításról a Kormányszóvivői Iroda nem adott tájékoztatást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.