A realitástól való elszakadás Bauer szerint valamikor 1996-ban a Fidesz kampányával kezdődött. Ehhez aztán 98-ban alkalmazkodott az MSZP és az SZDSZ is.
"A nyakló nélküli költekezést a Fidesz már 2000-2001-ben elindította, és erre mindig emlékezni kell. Más kérdés, hogy ez nekem nem fáj annyira, mint amit a kormány művelt 2002-ben és 2005-2006-ban, aminek a létrejöttét magam is kívántam és támogattam. 2002 nyarán még nem láttam, hogy mekkora veszélyt idéznek elő, bár már akkor helytelenítettem az irányt. De 2003-ban már láttam, és nem én voltam az egyetlen, aki a legkülönbözőbb csatornákon próbálta arra késztetni a koalíciót, hogy vegyen vissza az ígéretekből" - mondta a lapnak Bauer.
Ezek után nem lehetett mást tenni 2006-ban, mint megszorító intézkedések egész sorát hozni. Ezután a koalíció két éven át vergődött:a közigazgatás létszámcsökkentésétől kezdve az egészségügyi átalakításokig az egész egy vesszőfutás volt, ami a vártnál jóval nagyobb népszavazási vereségbe torkollott. Mindkét koalíciós párt megfontolatlanul viselkedett.
Bauer szerint a szocialistákkal ehitette valaki, hogy Magyarországon működhet kisebbségi kormányzás. "Ez félreértés. Kisebbségi kormányzás ott létezik, ahol a politikai erők között megvan az elemi lojalitás és partnerség. A Fideszben a partneri viselkedés minimuma sincs meg" - mondta Bauer, majd hozzátette: az SZDSZ is csapdahelyzetbe kormányozta magát. Az SZDSZ érdeke az, hogy a kilépéstől számítva két év esélyt kapjon arra, hogy biztonságosan fölkapaszkodjon öt százalék fölé. Vagyis nem elehet a célja az előre hozott választás.
"Ne feledjük: az SZDSZ ma legtöbbet szereplő arcai – Fodor, Kóka , Horn – a Gyurcsány kormány miniszterei és államtitkárai voltak. Fölbontani a koalíciót és élesen megtámadni az MSZP-t, azt érzékeltetni, hogy ugyanannyi közöm van hozzátok, mint a Fideszhez, csak akkor lehet, ha nem veszem figyelembe azt a különbséget, hogy egyes pártok az alkotmányosság és az európai normák talaján állnak, mások meg nem. A Fidesz nem áll következetesen az alkotmányosság talaján" - szögezte le.
Bauer kizártnak tartja, hogy a Fidesz modernizálni fogja Magyarországot. Mint mondta, egyszer volt már négy éve, hogy reformokat vezessen be, ha akar. A Fidesz 1998-as programjában szerepelt is az adó- meg az egészségbiztosítási reform, mégsem lett belőlük semmi. Szerinte akkor, amikor az SZDSZ szakértői kormányról beszél, semmilyen tekintetben nem az ország érdekét szolgálja.
Gyurcsány Ferenc blogjában lényegében Bauer SZDSZ-szel szemben megfogalmazott vádját húzza alá, szerinte veszélybe került az MSZP és az SZDSZ között 1994-ben létrejött stratégiai szövetség, mert Fodor Gábor saját pártja helyét a Fidesz és az MSZP között félúton határozza meg.
Bauer Fodornak írt nyílt levelére az érintett úgy reagált, sokat ad Bauer véleményére, de szerinte most nincs igaza. Fodor Gábor példáként a 2004-es eseményeket hozza fel, utalva arra, hogy egy találkozó alkalmával Bauer mondta ki: nincs miért tovább várni Medgyessy leváltásával. Az SZDSZ elnöke szerint akkor egyetértettek abban, hogy egy párt bátor politikával nyerheti el a szavazók támogatását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.