Lévai Katalin, az Európai Parlament szocialista képviselőcsoportjának romaügyi szóvivője az oktatás jelentősségét és a roma értelmiség kialakulásának fontosságát emelte ki,
Járóka Lívia, a Fidesz-MPSZ néppárti képviselője pedig az európai romák lakhatási és oktatási helyzetéről tárgyalt a francia lakásügyi és vidékfejlesztési miniszterrel és az Európai Bizottság kultúráért és oktatásért felelős biztosával. Az Európai Parlament még januárban fogadta el nagy többséggel a stratégiáról szóló parlamenti állásfoglalást.
A dokumentum öt kiemelten kezelendő területet jelölt meg: oktatás, foglalkoztatás, egészségügy, lakhatás, hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelem, és sürgette az Európai Bizottságot (EB), hogy a tagállamokkal együttműködve alakítson ki eredményes, európai szintű Roma Integrációs Stratégiát.
Az EB júliusra készített egy jelentést, amelynek alapján most a továbblépés lehetőségeit igyekeznek feltérképezni a mintegy négyszáz fő részvételével tartandó tanácskozáson.
Az EB és a soros francia elnökség által kezdeményezett csúcstalálkozót José Manuel Barroso, az EB elnöke nyitotta meg, ezután Soros György, a Nyílt Társadalom Intézet és a Soros Alapítvány elnöke mondott vitaindító beszédét. A tanácskozás alkalmából Lévai Katalin, az EP Szocialista képviselőcsoportjának romaügyi szóvivője és Teleki László szocialista országgyűlési képviselő, romaügyekért felelős miniszterelnöki megbízott sajtótájékoztatót tartott Brüsszelben.
Lévai kiemelte az oktatás jelentősségét és a roma értelmiség kialakulásának fontosságát, mely szerinte példával szolgálhat az egész roma társadalom számára. Lévai szükségesnek nevezte, hogy mielőbb létrejöjjenek a roma civil szervezetek, mert a munkájuk erősíti a roma társadalom jogtudatát és jogbiztonságát. Teleki kijelentette szerint a magyar kormányzat három éve jelentős pénzeszközöket különít el a roma társadalom gondjainak enyhítésére és szólt a cigánytelepek, illetve a mélyszegénység felszámolására tett kormányzati erőfeszítésekről is.
Járóka Lívia, a Fidesz-MPSZ néppárti képviselője a találkozó nyitó fórumán az európai romák lakhatási és oktatási helyzetéről tárgyalt Christine Boutin francia lakásügyi és vidékfejlesztési miniszterrel és Jan Figellel, az EB kultúráért és oktatásért felelős biztosával. A találkozón szó esett arról is, hogy gyakran sérülnek a vándorló romák választáshoz és oktatáshoz fűződő jogai.
A kényszer-kilakoltatások kapcsán a felek egyetértettek abban, hogy elengedhetetlen a megfelelő alternatív lakhatási lehetőségek biztosítása. Jan Figgellel Járóka az oktatási deszegregáció felgyorsításának lehetséges módjairól tárgyalt. A magyar képviselő elmondta: bár európai rendelkezések tiltják a tanulók faji vagy etnikai alapú elkülönítését, több tagállamban is súlyos problémák mutatkoznak a jogszabályok végrehajtásában.
A megbeszélésen szó esett az óvodai oktatás és az átképző programok kiterjesztésének szükségességéről és a roma gyermekek jogellenes fogyatékossá nyilvánításának problémáiról is. Mohácsi Viktória, az EP liberális frakciójának a képviselője a csúcs kapcsán azt közölte: csaknem tízmillió európai várja a jogszabályalkotást, amely valódi integrációt jelenthet számukra. Mohácsi szerint az EU Alapjogi Ügynökségének jelentései is alátámasztják, hogy a diszkrimináció egyik legveszélyesebb formája az oktatási szegregáció.
A csúcs alkalmából televíziós kerekasztal-beszélgetést is tartanak az EP tévécsatornáján, amelyen két magyar szereplő is jelen van: Lévai Katalin és Ürmös Andor, a szociális tárca Roma Integrációs Főosztályának vezetője. A budapesti székhelyű Európai Roma Jogok Központjának vezetői (ERRC) kiáltványt fogalmaztak meg a csúcstalálkozóra, melyben többek közt arra szólítják fel az uniós intézményeket, hogy biztosítsák a tagállamokban az antidiszkriminációs elvek megvalósulását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.