John McCain szenátor, miután hivatalosan is elfogadta pártjának jelölését, visszatért régi üzenetéhez: egy feltüzelt republikánus tömeg előtt ismét kiemelte szabadúszó tulajdonságait, pártfüggetlenségét, független gondolkodását. Kiemelte, hajlandó függetlenekkel és demokratákkal is együtt dolgozni kabinetjében. "Nem pártnak dolgozom, nem érdekcsoportnak, nem magamért, hanem értetek, Önökért!"
McCain beszédében pártjának válságát is kiemelte. Elmondta, azért választották meg őket 8 éve, hogy megváltoztassák Washingtont, ehelyett hagyták, hogy Washington változtassa meg őket. „Visszaállítom pártunk büszkeségét és alapelveit” – mondta, ígérve, leszámol a korrupcióval kokettáló republikánusokkal.
McCain újra és újra erről az oldalról támadta Obamát: ő nem magáért teszi a dolgokat, hanem az emberekért; nem a saját sikere motiválja, hanem az országé. Az országé, mely "megmentette" őt - fejtette ki az arizonai szenátor, visszanyúlva saját életútjához, elmesélve vietnami hadifogságának számos részletét.
De nem csak a saját életrajzának említése volt hasonlatos Obama üzenetéhez. McCain ugyancsak beemelte kampányába a változás üzenetét: "a változás úton van", "megváltoztatjuk Washingtont", mondta. Ez alatt értette a védelmi politikát, a konfliktuskezelést, az energiaellátást, a szakképzést és az oktatást.
Választási ígéretei természetesen ezen túlmennek: adócsökkentés, az érdekcsoportok letörése, új piacok megszerzése, a kormányzati költekezések csökkentése, az adócsökkentésen keresztül új munkahelyek teremtése. A gyermekek után járó adóleírást (évi) 3 500-ról 7 000 dollárra duplázná, átalakítaná a munkanélküli segélyezést, állami oktatás helyett versenyeztetné az iskolákat, és az egészségügyben is az egyéni felelősségvállalás szerepét növelné, hogy "ne álljanak bürokraták a beteg és az orvos közé".
Külön kitért az energia- (olaj-) függőség problémájára. Azonnal partmenti olajkutak fúrásába kezdene, atomerőműveket építene, tiszta-szén technológiákat fejlesztene, több szél-, dagály-, nap- és gázenergiát használna, támogatná a hibrid autók fejlesztését.
Ígérte az Al-Kaida további üldözését, támadta Iránt, aki a "terrorizmus első számú támogatója", és még keményebben Oroszországot, akik "olajban gazdagok és hatalomban korruptak", akik "megszálltak egy kicsi, demokratikus országot... hogy visszaállítsák az orosz birodalmat". McCain nem habozott kijelenteni: tudja, hogyan működik a világ.
Üzenetéből nem hiányzott a támadás, a lelkesítés és az önbizalom. Kiemelte: nagy különbségek vannak közte és a demokrata jelölt között; de ne legyen kétsége senkinek - mondta -, a republiánusok fogják megnyerni ezt a választást.
"Sohasem bújunk el a történelem elől - mi írjuk a történelmet" - fejezte be beszédét a szenátor.
Hillary Clinton a beszéd után külön, saját maga is közleményben tudatta: nem látja, hogy a republikánusok hogyan tudnának választ adni Amerika égető gazdasági problémáira. Szerinte továbbra is Obama és Biden jelentik a valódi változást, amit Amerika megérdemel.
Obama szóvivője sem habozott reagálni. „Ma este John McCain azt mondta, az ő pártját azért szavazták meg, hogy megváltoztassa Washingtont, de hagyták, hogy Washington változtassa meg őket. Igaza van. Megdorgálta a „régi, semmittevő” washingtoni tömeget, figyelmen kívül hagyva azt a tényt, hogy ő maga 26 éve részese ennek a tömegnek, ellenezve egészségügyi, energiai és oktatási reformokat. Kétpártiságról beszélt, de nem említette, hogy Bush pártját fogta az esetek 90 százalékában, hogy vezetett egy Karl Rove-kampányt, és, hogy folytatná az elnök katasztrofális gazdasági és külügyi politikáját. John McCain több, ugyanabból.
Amerikának nem erre a változásra van szüksége. Barack Obama Illinois-ban és Washingtonban is nekiment az érdekcsoportoknak és lobbistáknak, és nyert. Elnökként csökkentené a családok 95 százalékának az adóját, elérhető egészségügyet biztosítana minden amerikainak, megszüntetné a munkahelyeinket külföldre szállító cégek adómentességeit, és 10 év alatt felszámolná az ország közel-keleti olajfüggőségét.”
McCainnek záró mondatában teljesen igaza van: történelmet fog írni a választás. Minden idők nemzetközileg legjobban követett előválasztása után az amerikai nép választhat, megválasztja-e az első fekete elnököt, vagy eddigi elsőre beiktatott legidősebb elnökét, első hölgy alelnökével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.