BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Nagy büdös semmi" - Jég van a Marson, de hová tűnt a víz?

A NASA tudósai kissé frusztráltakká váltak az elmúlt időszakban. Miután szenzációként járta be a világot, hogy jeget találtak a vörös bolygón, a hírverés elhalkult. Nincs mit bejelenteni, a kutatók ugyanis eddig hiába kutattak az előre jelzett víz után.

"Semmit nem látunk, egy nagy büdös semmit" – közölte velősen véleményét a New York Times-szal Aaron Zent, a NASA Phoenix misszióhoz kötődő kutatóközpontjának vezetője. A helyzet rendkívül bosszantó, hiszen minden eddigi mérés a víz jelenlétét támasztotta alá. Az atmoszféra elektromos vizsgálata vízpárát jelzett, és látni vélték a nedvességcseppeket a talajon. A legbiztatóbb jel az volt, amikor az űrjármű néhány hete jeget talált a talajon.

Amikor a Földön párás az este, a nedvesség reggel lecsapódik, és harmatot vagy deret képez. A Marson ez nem történhet meg, az atmoszférában található víz mennyisége ugyanis olyan kicsi, hogy hajnalra csak néhány molekula gyűlik össze a porban, nem alakul ki sem harmat, sem dér. Zent és kollégái viszont nem értik, hova tűnhet a nedvesség, aminek minden bizonnyal a talajban kell felszívódnia.

A víz felkutatása kettős nehézséget jelent. Ha a várakozásoknak megfelelően csak néhány molekulányi rétegről van szó, a nedvesség szorosan a környezet talajszemcséihez tapad, és a szonda nehezen mutatja ki. De ugyanez a helyet akkor is, ha ennek ellenkezője történik, vagyis a nagy mennyiségű víz jégréteget alkot, az ugyanis elektromosság szempontjából máshogy viselkedik, mint a víz. A kutatók egyelőre nem tehetnek mást, mint tovább kémlelik a marsi talajt, megpróbálva a korábbinál mélyebb fúrásokat végezni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.