Az öt, Texas államban található missziós templom, illetve erőd jó eséllyel pályázik arra, hogy idén elnyerje helyét a UNESCO Világörökségi listáján. Ha sikerrel járnak, Texas először képviselheti magát a nagy presztízsű sorban, amely húsz amerikai helyszínt foglal magába.
Susan Chandoha, a San Antonioi Missziók Nemzeti Park vezetője szerint nagy megtiszteltetés lenne felkerülni a listára, amely egyúttal előmozdíthatja az épületek megőrzésére tett erőfeszítéseket is. A jelentkezési dokumentációt a helyi közösségek, hatóságok és a szövetségi szervezetek tíz hét alatt állították össze, remélve, hogy az ötven oldalas, hetven oldalnyi térképet tartalmazó csomag meggyőzi a UNESCO-t. A kiválasztási procedúra bonyolult és hosszadalmas, a központi kormányzat a következő évben mindössze két helyszínt ajánlhat a végleges Világörökség listára, a győzelem tehát még nem teljes. A pályázat készítői ugyanakkor bíznak a sikerben – számol be a Dallas News.
Kezdetben a Ferencesek szerettek volna keresztény missziót létesíteni a mai kelet-Texas területén, de nem jártak sikerrel, így áttették székhelyüket San Antonioba. Az ezerhétszázas évek elején felépülő missziós épületek a spanyol fennhatóság alá tartozó Tejas tartomány központjává váltak, fontos szerepet játszva mind a vallás terjesztésében, mind a mezőgazdasági tevékenységekben. A missziók az 1780-as évekig virágoztak, ekkortól viszont az indián törzsek gyakori támadásai és a spanyol kormányzat egyre apadó pénzügyi támogatása lassú pusztulásra ítélte őket. A Concepción, a San José, a San Juan és az Espada missziók továbbra is plébániaként működnek, az épületek fenntartásáról a nyolcvanas években alapított nemzeti park igazgatósága gondoskodik.
Az épületek között van a San Antonio misszió is, amely The Alamo néven vonult be a történelembe. Az erődítménynek is beillő épületet az 1830-as években mexikói katonák használták, majd a texasiak kezébe került. A mexikói Santa Ana tábornok 1835-ben megtámadta Alamot, a csata végére a mexikói hadsereg majd egy szálig megölte az erőd védőit. Amikor az úgynevezett texasi forradalom végén a mexikói hadsereg elhagyta az államot, az erőd több falát lerombolták és több épületet felgyújtottak.
A következő öt évben Alamo használaton kívül maradt, míg a már az Egyesült Államokhoz tartozó Texas állam meg nem vásárolta. Az erőd sorsa a huszadik század elején fordult jobbra, amikor a Texasi Köztársaság Lányai nevű szervezet átvette Alamo kezelését. Texas állam 1988-ban megkísérelte visszaszerezni Alamot, az akkor kormányzóként dolgozó George W. Bush viszont ezt megvétózta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.