BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb "kis jégkorszak" jön? A napfolttevékenység minimálisra csökkent

A Föld előtt újabb „kis jégkorszak” áll, olyan, mint a 15. és a 19. század között uralkodott: hosszú, hideg telekkel és hideg nyarakkal. Ezt állítják ausztrál és német kutatók, akik szerint ennek elsősorban a minimálisra csökkent napfolttevékenység az oka.

A 11 éves napciklus 2007 tavaszán érte el a minimumot, majd ezt követően új szakasznak kellett kezdődnie, és ez együtt jár a naptevékenység ismételt növekedésével. A Nap azonban teljesen nyugodt, a napfoltok szinte teljesen eltűntek, az utolsót augusztusban látták.

 

Az amerikai Ulysses űrszonda adatai pedig azt mutatják, hogy a napszél olyan gyenge, mint ötven esztendeje még soha. A kutatók szerint ezek a jelenségek arra utalnak, hogy akár az egész napciklus kimaradhat, ez pedig azzal jár, hogy csökken a Nap által kisugárzott energia mértéke, így a Földön lehűlés várható. Hasonló körülmények voltak a 15. századi lehűlés kezdetekor is – állítják a kutatók.

A cikk teljes terjedelemben itt olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.