BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vizet hozni a Holdról? Nem lehetetlen! Galéria

A Holdat sokáig teljesen száraznak, hitték, de kiderült, hogy ez nem igaz. Az Apollo űrhajók által hozott kőzetminták vízmolekulákat tartalmaznak. Mindez azt jelentheti, hogy a Föld és nővére valamikor egy égitestet alkottak.

A Holdat sokáig teljesen száraznak, vízmentesnek hitték, de kiderült, hogy ez nem igaz. Ennek egyik újabb bizonyítéka, hogy az Apollo 11, 15 és 17 fedélzetén az amerikai űrhajósok 1969 és 1971 között mintákat hoztak a holdkőzetből a Földre, s kiderült, hogy az vízmolekulákat tartalmaz. Ezek pontos azonosítására az amerikai Brown egyetem kutatócsoportja Alberto Saal vezetésével tömegspektrométeres vizsgálatokat végzett, s ezek nyomán bebizonyították: a bazaltkőzetekben talált víz egykoron a Hold mélyében volt, s a vulkánkitörések során került a felszínre - írta a Science et Vie című francia tudományos havilap szeptemberi számára hivatkozva a HVG.

A kutatócsoport szerint a Hold-magmában a víz koncentrációja 745 ppm (parts per million - ezred ezrelék) volt, ami nagyon közel állt a földi magma víztartalmához. Mindez tehát - mint a lap írja - "nem mond ellent" annak a feltételezésnek, hogy a Hold a Földből alakult ki 4,5 milliárd évvel ezelőtt, amikor egy Mars nagyságú bolygó a Földnek ütközött, s jelentős anyagtömeget szakított ki belőle. Más tudósok viszont kételkednek, azt állítva: egy ilyen ütközés nyomán minden víznek el kellett volna párolognia. Így további kutatásokra lesz szükség a kérdés eldöntésére.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.