BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"A népek felemelkedéséért küzdeni nagyszerű dolog" – Hiller a nemzeti gyásznapon

Hiller István az aradi vértanúk emlékének adózva elmondta: az országot elhagyókat is megilleti a tisztelet, mert "a népek felemelkedéséért küzdeni nagyszerű dolog".

A kulturális tárca vezetője emlékeztetett arra: Batthyány Lajos, akit az aradi vértanúkkal egy időben végeztek ki Pest-Budán, 21 éven keresztül mindössze "elhantolva" nyugodott, csak ezután temették el méltó módon.

Utalt arra, hogy a megbocsátást nehéz volt gyakorolni azokban az időkben, amikor az 1848-1849-es szabadságharcot leverték, és a résztvevők százai, ezrei kényszerültek elhagyni az országot - számol be a Echo TV az MTI nyomán.

Hiller István arra is felhívta a figyelmet, hogy Batthyány Lajos, Magyarország első felelős miniszterelnöke a bécsi Habsburg-udvarhoz lojális családból származott, ahol a kompromisszumok keresése, a tárgyalás volt a természetes magatartásforma, és nem a lázadás.

Ünnepi beszédében kitért arra: a család ősei már Mohácsnál ott voltak 1526-ban, uradalmaik fejlesztésének köszönhetően pedig nemzetközi hírnévnek örvendtek. A reformkori országgyűléseken Batthyány Lajos beszédeivel Kossuth Lajost és a Béccsel szembenálló reformellenzéket segítette.

Október 6-án, a nemzeti gyásznapon azokra emlékezünk, akik "életüket adták nemzetünk szabadságáért", valamint azokra, akik emigrálni kényszerültek, és "sírjaik a világ sok pontján megtalálhatók". Úgy fogalmazott: az országot elhagyókat is megilleti a tisztelet, mert "a népek felemelkedéséért küzdeni nagyszerű dolog".

Az aradi vértanúkról elmondta, hogy "sok nép fiai, de egy nemzet tagjai voltak, a legkülönbözőbb társadalmi rétegekből", akik "a szabadságért való lelkesedésben és a halálban egyek voltak". Ők voltak azok, akik a hazáért és a haladásért haltak meg - tette hozzá.

A Batthyány-mauzóleumnál a kegyelet és megemlékezés koszorúit helyezte el Sólyom László köztársasági elnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, a Magyar Köztársaság kormánya nevében pedig Hiller István. Ugyancsak koszorúzott Kaposvári Bertalan, a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettese, Pálffy Ilona, az Alkotmánybíróság főtitkára, Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára és Havril András, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke.

A parlamenti pártok nevében Nyakó István (MSZP), Pelczné Gáll Ildikó (Fidesz), Latorczai János (KDNP), Gusztos Péter (SZDSZ) és Pettkó András (MDF)koszorúzott. A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság nevében Boross Péter volt miniszterelnök, a szervezet elnöke, Budapest VIII. kerülete önkormányzatának nevében Takács Gábor alpolgármester, míg a fővárosi önkormányzat nevében Sebe László, a védelmi bizottság titkára koszorúzott.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.