A kulturális tárca vezetője emlékeztetett arra: Batthyány Lajos, akit az aradi vértanúkkal egy időben végeztek ki Pest-Budán, 21 éven keresztül mindössze "elhantolva" nyugodott, csak ezután temették el méltó módon.
Utalt arra, hogy a megbocsátást nehéz volt gyakorolni azokban az időkben, amikor az 1848-1849-es szabadságharcot leverték, és a résztvevők százai, ezrei kényszerültek elhagyni az országot - számol be a Echo TV az MTI nyomán.
Hiller István arra is felhívta a figyelmet, hogy Batthyány Lajos, Magyarország első felelős miniszterelnöke a bécsi Habsburg-udvarhoz lojális családból származott, ahol a kompromisszumok keresése, a tárgyalás volt a természetes magatartásforma, és nem a lázadás.
Ünnepi beszédében kitért arra: a család ősei már Mohácsnál ott voltak 1526-ban, uradalmaik fejlesztésének köszönhetően pedig nemzetközi hírnévnek örvendtek. A reformkori országgyűléseken Batthyány Lajos beszédeivel Kossuth Lajost és a Béccsel szembenálló reformellenzéket segítette.
Október 6-án, a nemzeti gyásznapon azokra emlékezünk, akik "életüket adták nemzetünk szabadságáért", valamint azokra, akik emigrálni kényszerültek, és "sírjaik a világ sok pontján megtalálhatók". Úgy fogalmazott: az országot elhagyókat is megilleti a tisztelet, mert "a népek felemelkedéséért küzdeni nagyszerű dolog".
Az aradi vértanúkról elmondta, hogy "sok nép fiai, de egy nemzet tagjai voltak, a legkülönbözőbb társadalmi rétegekből", akik "a szabadságért való lelkesedésben és a halálban egyek voltak". Ők voltak azok, akik a hazáért és a haladásért haltak meg - tette hozzá.
A Batthyány-mauzóleumnál a kegyelet és megemlékezés koszorúit helyezte el Sólyom László köztársasági elnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, a Magyar Köztársaság kormánya nevében pedig Hiller István. Ugyancsak koszorúzott Kaposvári Bertalan, a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettese, Pálffy Ilona, az Alkotmánybíróság főtitkára, Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára és Havril András, a Magyar Honvédség vezérkari főnöke.
A parlamenti pártok nevében Nyakó István (MSZP), Pelczné Gáll Ildikó (Fidesz), Latorczai János (KDNP), Gusztos Péter (SZDSZ) és Pettkó András (MDF)koszorúzott. A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság nevében Boross Péter volt miniszterelnök, a szervezet elnöke, Budapest VIII. kerülete önkormányzatának nevében Takács Gábor alpolgármester, míg a fővárosi önkormányzat nevében Sebe László, a védelmi bizottság titkára koszorúzott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.