A vizsgálat elsősorban arra figyelt, hogy a rendőrség mikor és hogyan válhat toleránssá és képessé a kisebbségek és a másság elfogadására, a kisebbségi jogok hatékony megóvására, a kritikus mértékű előítéletekkel való szembenézésre, valamint arra, hogy miként működik az ügyintézés az ügyfelekkel, illetve milyen a szervezeten belüli és kívüli kommunikációja. dr. Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa helyszíni vizsgálatot is folytatott többi között a Budapesti Rendőr-főkapitányságon, a Nemzeti Nyomozó Iroda fogdájában, a fővárosi kerületi, városi kapitányságokon, megyei főkapitányságokon, illetve találkozott rendészeti szakszervezetek képviselőivel, cigány kisebbségi önkormányzatok, civil szervezetek vezetőivel.
A jelentés kiterjed például a rendőrség és a cigány szervezetek közötti kapcsolatokra, amely a dokumentum szerint jórészt formális, így a hatékonyabb együttműködéshez többi közt szükség van a feladatok konkretizálására, közös értékelésre, amelybe a rasszista, diszkriminatív gyakorlatok és a konfliktusok kritikus, alapos kivizsgálása is bele kell, hogy tartozzanak. dr. Kállai Ernő hangsúlyozta: a járőrök a gyalogosan közlekedő, 14-39 év közötti roma férfiakat lényegesen nagyobb arányban igazoltatják, mint azt a lakosságon belüli számarányuk indokolná.
Az ombudsman hozzátette: ez az igazoltatási, kiválasztási gyakorlat felveti a hátrányos megkülönböztetés veszélyét, és az intézkedések hatékonysága is kifogásolható, mert nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a hagyományos „gyanú-okokon” kívül, az egyéb, akár etnikai alapú kiválasztás nagyobb eredményességgel és költséghatékonysággal járna. Az országgyűlési biztos a rendőrség működése és eljárásai körében feltárt visszásságok orvoslására az országos rendőrfőkapitánynál több intézkedést kezdeményezett, az igazságügyi és rendészeti miniszternek illetve a magyar kormánynak ajánlásokat tett.
Ezek szerint szükség van például a rendőrségi munkatársak kommunikációs, konfliktus-kezelő, önismereti, mentálhigiénés, etikai, esélyegyenlőségi és anti-diszkriminációs képzésére is. Emellett a rendőri magatartás, intézkedés miatti diszkrimináció elleni panaszok éves értékelésére, az Országos Rendőr Főkapitányság kisebbségekkel kapcsolatos intézkedései, utasításai nyilvánosságáról szóló szabályok megalkotására is javaslatot tesz dr. Kállai Ernő.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.