A kereslet növekedését a gazdasági válsággal indokolják: ilyen zord időkben az emberek a hagyományokhoz menekülnek, így a karácsonyi ünnepségek is kiemelt szerepet kapnak - írja a Reuters. Amihez hozzátartozik Mikulás is, mind a szupermarketekben, mind a karácsonyi vásárokon, mind az otthoni partikon.
Persze nem olyan egyszerű a munka, mint amilyennek tűnik. A jó Mikulásnak gyermekbarátnak, jó szervezőnek, megbízhatónak és színészi tehetségekkel megáldottnak kell lennie. A jelentkezőket azonnal képzésre küldik, ám "így sem lesz mindenkiből jó karácsonyi hírnök" - mondta az egyik rekrutáló intézet vezetője.
Például nem parkolhatnak a pláza előtt - minden gyerek tudja, hogy Mikulás szánnal közlekedik, így autójukat több utcával odébb kell leteniük, és gyalog érkezniük.
"Ugyan stresszel jár a munka, de még mindig jobb, mint a munkanélküliség. És különben is, 60 eurós (15 600 forintos) órabér nem is olyan rossz, ugye?" - mondta az intézet vezetője.
Mikulás, Santa és Jézuska
Németországban karácsonykor az ajándékokat december 24-én (helyi szokás függvényében) vagy a Mikulás (Weihnachtsmann), vagy a Jézuska hozza. Azonban Európában egyre jobban terjed az amerikai Santa Claus kultusza, ami okozza a fenti pláza-kereslet alakulását is. Santa karaktere számos hasonlóságot mutat Mikuláséval. Mindkettejüket Szent Miklóstól származtatják, aki titkon ajándékokat adott a szegényeknek. Alapvető különbség a magyar Mikuláshoz képest azonban, hogy míg nálunk Mikulás december 6-án, Miklós napján reggel hoz ajándékot (avagy virgácsot) a gyerekeknek, addig Santa Amerikában december 25-én reggelre hozza a karácsonyi ajándékokat (a kéményen keresztül). Magyarországon a karácsonyi ajándékokat a hagyomány szerint a Jézuska hozza, december 24-én, Szenteste. A karácsonyi ünnepek és ezen belül Szent Miklós szerepe országonként változik és jelentős eltéréseket mutathat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.