A két államfőt taps fogadta Érsekújváron és a megbeszélés is jó hangulatban telt. Igaz konkrét eredménye nem volt a találkozónak, Sólyom László mégis eredményesnek ítélte a tárgyalásokat.
A magyar köztársasági elnök próbálkozott: több javaslatot is tett a viszony rendezése érdekében. Szlovák kisebbségi törvényt és ombudsmani posztot javasolt, valamint kérte Gasparovicot, minél előbb írja alá a két tannyelvű tankönyvekről szóló törvényt, amit szerdán fogadott el a szlovák parlament. Sólyom szerint ezek jelentősen javítanák a szlovákiai magyarság közérzetét.
„A szlovák államfőnek nincs olyan jogköre, amely lehetővé tenné, hogy törvényeket kezdeményezzen a parlamentben" – reagált Sólyom László kérésére Ivan Gasparovic, aztán a többi kérdés elől is diplomatikusan kitért.
Hozzátette ugyanis: személyesen ugyan egyetért azzal, hogy a kisebbségi tankönyvekben kétnyelvűek legyenek a földrajzi megnevezések. Szerinte csak néhány település neve kétséges, azoké, amelyeknek a nevét a XIX. században magyarosították.
Sólyom László szerint mégis fontos előrelépést jelentett, hogy a találkozón részletesen kifejthette nagyon sok kérdésben a magyar álláspontot, ami a további párbeszédnek is alapja lehet.
A magyar köztársasági elnök ugyanakkor hozzátette: Magyarországon nem kérdőjelezik meg a trianoni szerződés érvényességét, ezért nem érti, miért lenne szükség a magyar álláspont újabb hivatalos megerősítésére, a magyar-szlovák alapszerződésben ugyanis benne van, hogy a két állam elismeri a mai országhatárokat és nincs területi követelése egymással szemben
A Trianont megerősítő magyar nyilatkozat szükségességét Mikulás Dzurinda volt szlovák kormányfő vetette fel a héten az MTI-nek adott interjújában.
Egy hónapja robbant ki a konfliktus
Dunaszerdahelyen november elején játszott egymással a helyi futballcsapat és a pozsonyi Slovan Bratislava. A 4-0-s pozsonyi sikerrel végződött meccs – amelyre mintegy ezer magyarországi drukker utazott el – a 15. percben félbeszakadt, és negyedóráig állt a játék, amikor a rendőrök behatoltak a magyar szurkolók szektorába. A rendőri akcióban több szurkoló megsérült, egy nézőt mentőhelikopterrel vittek kórházba. A találkozó után Magyarországon több helyszínen tüntetések voltak, a budapesti szlovák nagykövetség előtt pedig elégették a szomszédos ország zászlaját.Robert Fico szlovák kormányfő szerdán elutasította Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök hatpontos javaslatcsomagját. Kozma József, az Országgyűlés külügyi bizottságának szocialista alelnöke ezzel kapcsolatosan azt közölte: a magyar fél a szlovák állásponttól függetlenül egyoldalúan is végrehajtja saját vállalásait.
Németh Zsolt, a Fidesz szakpolitikusa erre úgy reagált, hogy az nem elég, a kétoldalú egyeztetés mellett nemzetközi szintre kell vinni a Magyarország és Szlovákia közötti vitás kérdéseket.
Szerinte, Magyarországnak törekednie kell arra, hogy főbb nemzetközi partnerei előtt világos legyen a magyar álláspont a vitatott kérdésekben. A magyar diplomáciának ebben a helyzetben határozott, a nemzetközi színtéren is érthető fellépésre kell törekednie. Az Országgyűlésnek pedig el kell fogadnia a Fidesz által előterjesztett, Szlovákiáról szóló politikai nyilatkozatot – tette hozzá Németh Zsolt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.