Egy decemberi közvélemény-kutatás szerint a Jobbik egy százalék fölé jutott, az összes intézet adatainak egybevetése után azonban csak annyi látszik, hogy támogatottsága stabilan mérhetővé vált, valahol egy százalék körül. Azt viszont egyszerűen nem tudjuk, hogy a szélső- és radikális jobboldal szavazói ugyanúgy rejtőzködnek-e, mint korábban, vagy a Jobbik kimutatható támogatottsága attól nőtt, hogy szimpatizánsai immár nyíltan megvallják, hova húz a szívük – írja a Népszabadságban Lakner Zoltán politológus, a Vision Consulting elemzője.
Az is elképzelhető, hogy a "rejtőzködésnek" is vége, és a Jobbik vonzásköre is kiterjedőben van. Minderről az európai parlamenti választásig csak találgathatunk, mert a ferencvárosi választás nem igazít el. A párt 7-8 százalékot szerzett, ám ez kevesebb voksot jelentett, mint az induláshoz szükséges ajánlószelvények száma.
Annyit szögezhetünk le: nem volna meglepő, ha a Jobbik népszerűsége tartósan, bár nem öles léptekkel növekedne. A párt sokat tett ezért az elmúlt másfél évben. Nem csupán a kormány ellenzékeként jelenik meg, hanem az egész fennálló pártrendszert opponálja, ez a mai Magyarországon kedvező startpozíció a politikai siker felé. A Jobbik nem hágja át az alkotmányos normákat - igaz, a Magyar Gárda léte és "műfaja" bírósági eljárás tárgya -, viszont tudatosan felmond bizonyos politikai normákat, "megállapodásokat", például azt, hogy az előítéletek ellen küzdeni kell, de legalábbis illik ezt mondani.
A Jobbik a purifikátor szerepét veszi fel, Magyarország megtisztítását hirdeti az önmagának tulajdonított erkölcsi magasabbrendűség nevében. Retorikájának része a társadalmi és politikai kérdések leegyszerűsítése, egyszerűnek tűnő tennivalók megfogalmazása. A "cigánybűnözés" szlogennel kifejezetten ellenséges érzelmeket kelt fel és erősít meg.
Tudatosan épít a nemzeti gondolkodás két ellentétes, de összefüggő hagyományára, a kisebbrendűségi érzésre és a nemzeti fölény hitvallására. A szintén nem a pályafutása csúcsán álló MSZP és SZDSZ számára a Jobbik erősödése kudarc: 2002-ben kormányra jutva az volt a céljuk, hogy felszámolják a Jobbik-féle politizálás táptalajaként szolgáló társadalmi és politikai problémákat. Emellett azonban e két párt számára a Jobbik esély is, hiszen rá és a mögötte álló jelenségekre hivatkozva tovább küzdhetnek a szélsőségesek ellen; és ez maradék politikai tőkéjük fontos része.
A Jobbik felfutása a két egykori koalíciós párt viszonyában is új fejleményekhez vezethet. A szélsőjobboldal elleni küzdelem együttműködésre késztetheti őket, illetve saját támogatóik nyomást gyakorolhatnak rájuk ennek érdekében, de akár versenyezhetnek is a szélsőségesek elleni fellépés hitelességében.
Ma nem lehet megmondani, hogy miként alakul a Jobbik helyzete a következő hónapokban. Ám nagyon valószínű, hogy a gazdasági válság és a reformdiskurzus mellett e párt politikája és a hozzá való viszony formálja majd a legnagyobb mértékben a közéletet, s a Jobbik szereplése meghatározó lehet a magyar demokrácia minőségének alakulása szempontjából is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.