Az Európai Parlament még 2005-ben fogadta el azt a határozatot, hogy egységesíteni kell a képviselők javadalmazását, ám az új szabályok csak az idei választás után lépnek hatályba. E változás oka, hogy a fizetést eddig a tagországok határozták meg, és jelentős különbségek alakultak ki - írja a lap.
Az EP-képviselőknek nem kell a nem egészen 7500 euróval beérniük, bár a jelenlegi szabályozáshoz képest a következő ciklusban kétségkívül rosszabbul járnak. Megszűnik ugyanis az utazási átalány, így nem kapják meg automatikusan az első osztályú jegy árát akkor is, ha fapadossal repülnek. Az új rendszer szerint már csak a tényleges költségeket térítik meg, tehát nem elég, ha bemutatják a beszállókártyát. Ám sajnálni nem kell őket, mert az idén havi mintegy négyezer eurós (több mint egymillió forintos) általános költségtérítés - amit az itthoni kiadások fedezésére, például iroda fenntartására biztosítanak - megmarad. Nem vonják meg az asszisztensek foglalkoztatására rendelkezésre álló körülbelül havi négymillió forintnyi keretet sem, bár mostantól - a kilátásba helyezett szigorúbb ellenőrzés okán - talán nehezebb lesz ezt a pénzt például a házastárs "alkalmazására" fordítani.
Európai képviselőnek lenni más okból is főnyeremény. Elég csupán egyetlen ciklust kihúzni, és a honatya/honanya máris biztosította a nyugodt nyugdíjaséletet. Minden teljes esztendő után ugyanis a képviselői tiszteletdíj 3,5 százalékát kitevő nyugdíj jár, ami azt jelenti, hogy öt brüsszeli év 17,5 százalékot, tehát havi majdnem 1300 eurót ér majd - ami több mint 330 ezer forint -, ha betöltik a 63. életévüket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.