A volt ombudsman szerint, ha egy társadalom nem érzelmi, hanem racionális alapon ítéli meg a kirekesztettséget, akkor tennie is kell ellene és a kiváltó okok, például a mélyszegénység ellen - tudósít a Magyar Rádió.
A bűnözésnek csak egyik oka a kirekesztettség, de alapvetően hozzájárul a bűnözés bővített újratermeléséhez – hangsúlyozza a szakember, aki kirekesztettség alatt azt a mélyszegénységi állapotot érti, ami adott esetben szegregációval is párosul.
Gönczöl szerint ma Magyarország lakosságának harmada érzékel kirekesztettségi hatásokat, és ha ezt így meg is éli, a kötődései elszakadnak, sokszor olyan helyzetbe kerül, hogy már nincs igazi kockázata a cselekedeteinek, jellemzővé válhat rá az antiszociális viselkedés, öngyilkosság, alkoholizmus, a bűnelkövetés is. Nem kell felmenteni őket, de meg kell próbálni megérteni a folyamatot, elmagyarázni másoknak, és cselekvésbe fogni, ez pedig olyanfajta aktív fellépés, amely állami irányítást igényel – mondja Gönczöl.
Ha az érzelmeket fűtjük, az érzelmek hevülnek, ha megpróbálunk sokat beszélgetni az érzelmek alapját képező tényekről, az érzelmek lohadnak, a megértés kinyílik, és, bár nem biztos, hogy lesz megbocsátás, de már lesz róla beszélgetés. Gönczöl egyébként nem ért egyet azokkal, akik azt mondják a veszprémi ügy után, hogy elképesztő feszültség van most a magyar társadalomban, elképesztő és egyre nyíltabb romaellenesség és lassan már polgárháború szélére sodródunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.