A rendszerváltás előtt az emberi jogokat nem vették számításba, így ekkor létezhetett a "cigány bűnözés" kifejezés. Az Alkotmánybíróság határozata nyomán azonban 1991-től az etnikai kategorizálás megszűnt, a hatóságok nem gyűjthetnek adatokat a bűnelkövetők származásáról, így ilyen adatok nem is állnak rendelkezésre – mondta az ATV Egyenes Beszéd című műsorában Kerezsi Klára, az OKRI igazgatóhelyettese.
A kriminológus saját kutatási tapasztalatai alapján elmondta: a vélelmezhetően roma származású elítéltek túlnyomó többség enyhe súlyú vagyon elleni bűncselekményeket követ el, amelyek összességükben jóval kisebb kárt okoznak, mint a más csoportok által elkövetett vagyoni bűncselekmények. A nemzetközi statisztikák alapján is megállapítható, hogy a társadalmi ranglétrán felfelé haladva emelkedik a bűncselekmények súlya. Kerezsi Klára hozzátette: a társadalom alsó rétegeinek sokkal kevesebb a veszítenivalója, tehát az ő esetükben nagyobb a bűnelkövetés valószínűsége.
Az OKRI szakértője szerint a roma társadalom helyzete a rendszerváltás óta folyamatosan romlik, az aprófalvakban élőknek gyakorlatilag nincs esélyük a felemelkedésre, ezért társadalmi segítségnyújtásra van szükség. Hozzátette: a többségi társadalom és a politikusok felelőssége, hogy a nehéz gazdasági helyzetben ne élezzék a konfliktusokat, hiszen a társadalom szétszakadása Magyarország egészének stabilitását fenyegeti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.