Matteo Borrini antropológus szerint az ásatások most először bizonyították be, hogy a XVI. századi Velencében a vámpírokat okolták a pestis terjedéséért, ezért rituálisan "megölték" őket úgy, hogy a szájukba valami ehetetlen tárgyat tettek – írja a Reuters.
A Velencétől három kilométerre található Lazzaretto Nuovót a középkorban egyfajta szanatóriumként használták, ahol a fertőző betegeket, köztük a pestisben szenvedőket különítették el. A XIV – XVII. század között a pestis több hullámban támadta meg Európát, a Fekete Halál gyógymódja ismeretlen volt.
Bornini szerint a most feltárt lelet tárgyi bizonyítékkal szolgál arra, hogyan született meg a vámpírok mítosza a pestis és a testek bomlásának rejtélyéből. A tömegsírokat az újabb és újabb áldozatok miatt rendszeresen felnyitották és értetlenül álltak azelőtt, hogy a testek haja és körme tovább nőtt a halál után, a szájukon pedig sokszor vér csorog. A szájukban található baktériumok lebontották a halotti lepleket, így láthatóvá váltak a fogak.
A velenceiek "lepelevőnek" nevezték el ezeket a halottakat. A középkori hiedelmek szerint a "haláltalanok" a többi holttest életerejéből táplálkozva gyűjtöttek annyi energiát, hogy visszatérhessenek az emberek közé, ahol tovább terjesztették a kórt. A vámpírok megöléséhez el kell távolítani a leplet, majd a halott szájába valamilyen ehetetlen tárgyat, például téglát kell rakni – írják le a módszert korabeli szövegek, amelyeket a most megtalált lelet szerint alkalmaztak is.
A véren élő szellemekkel kapcsolatos történetek több ezer éves múltra tekintenek vissza, de a modern vámpír fogalma Bram Stoker Dracula című 1897-es regénye nyomán kristályosodott ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.