Lemond a miniszterelnökségről Gyurcsány Ferenc. Ezt maga a kormányfő jelentette be az MSZP elnökségi ülésén.
Az új kormányfő személyére a pártelnök (jelenleg Gyurcsány Ferenc), a választmány elnöke és a frakcióvezető tesz javaslatot. Gyurcsány egy rendkívüli kongresszus összehívását javasolja az új miniszterelnök jelölésére.
Magyarázata szerint azért hozta meg ezt a döntést, hogy az MSZP még hatékonyabban tudja a jövőben kezelni a válságot, és valóban nagy arányú, érdemi lépéseket hajthasson végre a kormány.
Másik szempontja az volt, hogy javítsa az MSZP esélyeit a 2010-es választásokon.
Az új kormányfő személyére a pártelnök (jelenleg Gyurcsány Ferenc), a választmány elnöke tesz javaslatot. Gyurcsány egy rendkívüli kongresszus összehívását javasolja az új miniszterelnök jelölésére.
A távozó kormányfő beszédében elmondta, hogy azért érkezett, hogy bátorítsa a magyarokat és Magyarországot önmagát. A magyar baloldal leszegett fejjel jár, bizonytalan a jövőjében, s bár van programjuk, a hitelük sérült. Ezzel szemben azonban akiknek nincs programjuk, kormányozni akar, bár ez ijesztő.
Tavaly januárban Gyurcsány azt mondta, hogy ha egy év alatt nem sikerül növelni a komány támogatását, akkor újra kell gondolni a helyzetet. Ergo, most lépni szükséges. A válság kezeléséhez a mainál szélesebb politikai támogatásra van szükség. Úgy látja, hogy az ellenzék viselkedésének, s támogatásának hiányának Gyurcsány a záloga. Kérte, hogy bízza meg a párt, a választmány elnökét, hogy új kormányt alakítsanak.
A hvg.hu információi szerint Gyurcsány Ferencet legutóbbi brüsszeli útja során befektetői körök figyelmeztették: komoly forintválság várható, ha Magyarországon nem tesznek haladéktalanul újabb intézkedéseket a gazdaság stabilizálására. Ezeket az intézkedéseket csak egy új, hiteles kormányfő képes bevezetni - jelezték ezekben a körökben. Ugyanakkor Gyurcsány arra számíthat, hogy a jövő évi választások után az MSZP vezetőjeként, s a parlamenti ellenzék vezetőjeként újra felépítheti magát.
Stumpf István, a Századvég Alapítvány vezetője szerint az MSZP által kijelölt, és a parlament által jóváhagyott szakértői kormánynak is nehéz dolga lesz a megszorító intézkedések bevezetésénél. Valójában olyan kormány tudna hathatós intézkedéseket hozni, amely a meglévő programdömpingben rendet vág, kiválasztja a legalkalmasabb programot, ehhez megvan az intézményes támogatása és erős poltikai háttérrel rendelkezik. A Fidesz-kormány egykori kancelláriaminisztere úgy véli, erre csak a parlamenti választás nyomán felhatalmazott kormánynak lesz valódi lehetősége.
A beszéd után a kongresszus zárt szakasszal folytatódik. A legfrissebb információink szerint holnap már csak az MSZP elnöksége ülésezik, akongresszus ma véget ér. Bővebben >>
Lapinformációk szerint a korábbinál kevesebben támogathatják szombaton Gyurcsány Ferenc elnöki újraválasztását az MSZP tisztújító kongresszusán, pozíciója azonban nincs veszélyben. A szombati Népszabadság és a Magyar Nemzet arról is ír, hogy komoly harc várható az elnökhelyettesi és az alelnöki posztokért, illetve az elnökségi tagságért.
A Népszabadság szerint Gyurcsány Ferenc pártelnöki újrázása információik szerint nincs veszélyben. Támogatásának mértékét és a kormány válságkezelő programjához szükséges mandátum erősségét fogja jelezni viszont, hogy beszámolóját milyen arányban fogadják el. A kormányfő várhatóan a válságkezelésre vonatkozó programot visz a tanácskozás elé, az erről szóló szavazás döntő fontosságú – tette hozzá az újság.
A bizalmatlansági indítványról
A bizalmatlansági indítvány a parlamenti többség bizalmát elveszítő kormányfő elmozdításának alkotmányos eszköze. A magyar alkotmányos rendszer csak a konstruktív indítványt ismeri: a kezeményezést azért nevezik így, mert a képviselők nemcsak a korábbi miniszterelnök iránti bizalom megvonásáról, hanem egyből új kormányfő választásáról döntenek, akit az indítványban értelemszerűen meg kell nevezni. Az indítványt a képviselők ötöde nyújthatja be. Ha a kezdeményezést a képviselők több mint fele megszavazza, akkor az új miniszterelnök megválasztása befejezett ténynek minősül, az előző kormány és kormányfő mandátuma pedig azonnal megszűnik.A Népszabadság és az InfoRádió honlapján is elolvasható szöveg szerint a tervezet legfontosabb elemei, hogy legyen szakértői a kormányzás, hogy Magyarországon legyen kisebb, 199 fős parlament, hogy legyen feleannyi önkormányzati képviselő, és hogy legyen mielőbb euró. A dokumentum szerint a magyar gazdaság versenyképességének alapja a termőföld és a víz.
A Népszabadság forrásai szerint a kormányfő döntésével megnyílt az út, hogy újra MSZP-SZDSZ megállapodás és koalíció jöjjön létre egy válságkezelő kormány érdekében.
Meg nem erősített hírek szerint Bokros Lajos egykori pénzügyminiszter és Bajnai Gordon, a fejlesztési tárca vezetőjének neve került szóba, de Bajnai megválasztásának állítólag jobbak az esélyei. Bajnai Gordon személyében lojális híve kerülne a miniszterelnöki posztra; az MSZP illetve az SZDSZ és az MDF képviselőinek segítségével megkaphatja az egyszerű többséget a sorra kerülő parlamenti erőpróbán - spekulálnak a hvg.hu forrásai.
A kormányfő az elnökségi ülésen azzal indokolta döntését, hogy így az MSZP a többi párttal egyeztetve találhat majd egy külső személyt a hatékony válságkezeléshez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.