BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rendkívüli parlamenti ülésnapot kezdeményez a forint miatt az MDF

A Magyar Demokrata Fórum péntekre rendkívüli parlamenti ülésnapot kezdeményez a forint helyzetéről - közölte Dávid Ibolya.

 A pártelnök közleményében kiemeli: délelőtt a magyar valuta elérte eddigi mélypontját, 312 forint felett jegyezték az eurót a bankközi kereskedelemben. A rendkívüli helyzetre való tekintettel az MDF arra kéri Sólyom László köztársasági elnököt, hogy péntekre hívja össze az Országgyűlés rendkívüli ülését, amelynek egyetlen témája a forint helyzete legyen, valamint az azonnali intézkedések - teszi hozzá.

A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) szerint Sólyom László nem jogosult rendkívüli parlamenti ülés összehívására, ezzel a kéréssel az országgyűlés elnökét kell megkeresni. Mint írja, a forint az általános befektetői bizalmatlanság és a kormánnyal szembeni ellenszenv miatt leszakadt a térségbeli devizáktól, így amíg azok erősödtek, a magyar valuta tovább gyengült. Az MDF arra kéri a parlamenti pártokat, hogy a házbizottság ülésén teremtsék meg a lehetőséget, hogy Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke, valamint Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, mint a Reformszövetség reprezentánsa felszólalhasson az Országgyűlésben - olvasható a közleményben.

A köztársasági elnök nem hívhat össze rendkívüli parlamenti ülést, de - hasonlóan a kormányhoz - kezdeményezheti a házelnöknél annak összehívását - derül ki az Alkotmányból és a házszabályból. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke az MTI kérdésére szerdán elmondta: az MDF javaslata úgy valósulhat meg, ha Sólyom László eleget téve Dávid Ibolya kérésének, kezdeményezi nála a rendkívüli ülés összehívását. Emlékeztetett arra: az Országgyűlés házszabálya szerint a köztársasági elnök, a kormány vagy a képviselők egyötödének írásbeli kérelmére neki, mint házelnöknek rendkívüli ülést kell összehívnia legkésőbb a kezdeményezéstől számított nyolc napon belüli időpontra.

A kérelemben meg kell jelölni az összehívás indokát, a javasolt időpontot és napirendet is - idézte a szabályozást Szili Katalin. A Köztársasági Elnöki Hivatal reagálásában azt írta: az Alkotmány és a házszabály értelmében a köztársasági elnök nem jogosult rendkívüli ülés összehívására, hiszen az ülések összehívásáról - az alakuló ülés kivételével - a házelnök gondoskodik. A KEH arra hívta fel Dávid Ibolya figyelmét, hogy kérésével a döntésre jogosult személyhez, az Országgyűlés elnökéhez fordulhat. Megjegyezték továbbá, hogy rendkívüli ülést bármely képviselő kérésére össze lehet hívni, illetve a képviselők egyötödének kérése esetén a rendkívüli ülést össze kell hívni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.