Jelenleg körülbelül 40 millió ember tanulja a kínait a világon nem anyanyelvként – közölte a kínai parlament idei ülésszakának egyik szünetében Xu Lin, a Konfucius Intézetek hálózatának főigazgatója.
A kínai kultúra követeként és a kínai nyelv oktatásának központjaiként létrehozott intézetekből a pekingi vezetés eredetileg százat szeretett volna létrehozni világszerte 2008 végéig – hasonlóan a német kormány által működtetett Goethe Intézetekhez, a francia Institute Francaise-ekhez és a britek British Council-jaihoz.
A kereslet azonban olyan nagynak bizonyult, hogy már 250-nél tartanak a világ 81 országában – jelentette a Reuters. Magyarországon az Eötvös Loránd Tudományegyetemen működik a Konfuciusz Intézet.
Xu Lin mégsem teljesen elégedett. Ő ugyanis nemcsak ahhoz méri a fejlődést, hogy például tíz évvel ezelőtt még alig voltak kínaiul tanulók a világban és ehhez képest a 40 millió hatalmas szám. Hanem ahhoz, hogy angolul milliárdnyi ember tanul, de a franciát vagy a spanyolt idegen nyelvként tanulók száma is jócskán meghaladja a kínait. Meglehet, csupán egyelőre.
Most azonban még egy meglepő szűk kapacitás is akadályozza, hogy még szélesebb körben elterjedjen a kínai nyelv tanulásának divatja. Ez pedig a megfelelően képzett nyelvtanárok hiánya. „Sajnos, tananyagaink sem mindig igazán megfelelőek a külföldi kereslet szempontjából” – ismerte el Xu Lin.
A siker pikantériája
A Konfucius Intézetek sikerének egyébként külön pikantériája, hogy a pekingi vezetés néhány évtizeddel ezelőtt még élesen elítélte Konfuciusz tanításait. A hagyományokhoz és a csaádhoz való hűséget például reakciósnak bélyegezték. Azóta azonban a Kínai Kommunista Párt is revideálta az ókori filozófust. A mostani válság idején pedig még jól is jönnek számára a társadalmi stabilitást erősítő konfuciánus eszmék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.