Egypárti – esetleg MSZP–SZDSZ koalíciós – kormány jöhet létre, amelynek élén Surányi György volt jegybankelnök állhat – ez egyike azoknak a lehetőségeknek, amelyek Gyurcsány Ferenc szombati bejelentése kapcsán vetődtek fel – írja a mai Világgazdaság.
A Népszabadság információi szerint teljesen kizárt, hogy a szocialisták tárgyaljanak Bokros Lajos lehetséges miniszterelnökségéről, annak ellenére, hogy az MDF készséggel tárgyalna az MSZP-vel EP-listavezetőjéről. A lap úgy tudja, hogy a frakció sem őt, sem a szintén potenciális jelöltként megnevezett Békesi Lászlót nem támogatná. A Népszabadság értékelése szerint az eddig említettek közül Surányi György a legesélyesebb, bár a szocialisták inkább olyan jelöltben gondolkoznak, aki nem a pénzvilágból érkezik. Felmerült még Glatz Ferenc akadémikus neve is.
A Népszava a korábban említett nevek mellett leszögezi: az elnökségi ülésen már felmerült, hogy a megegyezés esélyének biztosítéka, ha a szocialisták nem saját köreikből választanak jelöltet. A lap úgy tudja, Bajnai, Békesi és Surányi is elfogadhatóak az SZDSZ számára, feltéve, hogy az MSZP hajlandó tovább lépni a reformok ügyében. A Népszava azt hangsúlyozza, hogy mind Békesi, mind Bajnai népszerűsége megcsappant a párton belül, ezért tartják a volt jegybank elnök Surányit a legesélyesebbnek.
A Magyar Hírlap értesülése liberális oldalról első helyen Surányi György volt jegybankelnököt "emlegetik", aki az MSZP-vezetés listáján is szerepel. Bokros Lajost mindkét oldalon kizárták. Felmerült még Róna Péter közgazdász, Békesi László volt szocialista pénzügyminiszter neve is. A lap úgy tudja, szóba került Kovács László uniós biztos, korábbi MSZP-elnök jelölése is. Párton belül "tartja magát a pletyka, hogy Gyurcsány uniós biztos lenne".
A Magyar Nemzet a témával kapcsolatos cikke első mondatában szögezi le: Surányi György lehet a vezetője egy az MSZP, az SZDSZ és az MDF által is támogatott kormánynak. A lap vezető szocialista informátorokra hivatkozva közli az értesülést. A források a Magyar Nemzetnek is lehetséges jelöltként említették Kisst és Gráfot, Bajnai jelölését pedig itt is kevésbé tartották valószínűnek a politikus népszerűtlensége miatt. Szanyi Tibor úgy fogalmazott, hogy ha mindenki az adórendszer átalakításában látja a kitörési lehetőséget, akkor meg kellene kérdezni a miniszterelnöki posztról Kovács László adóügyi biztost.
Ami az eddig felsorolt jelölteket illeti, Surányi György hivatalosan nem kommentálta a miniszterelnökségével kapcsolatos híreket. Az ATV ugyanakkor úgy értesült, a volt jegybank elnök akkor vállalja a tisztséget, ha Orbán Viktor is támogatja. (Lapunk forrásai szintén megerősítették ezt az információt.) Emellett a pénzügyi és gazdasági tárcák élére saját jelöltjeit állítaná. Bokros Lajos vasárnapi nyilatkozatában leszögezte: akkor sem hajlandó részt venni a "MSZP hatalmi játékában" ha nem találnak közös miniszterelnöjelöltet. Hangsúlyozta, hogy ő és az MDF rendelkezik álságkezelő programmal és más pártokkak csak akkor tárgyalnak, ha azok programjai nem tartalmaznak megtévesztő állításokat a válsággal kapcsolatban.
Békesi László az MTV reggeli műsorában úgy nyilatkozott (videó): egyelőre nem fordultak hozzá ez ügyben és jelenleg nem lát olyan személyt, aki az MSZP és az SZDSZ számára is megfelelő lenne. A párton belüli jelöltek közül eddig csak Gráf József nyilatkozott, kijelentve, hogy a miniszterelnöki poszt betöltéséhez nála jobb szakemberre van szükség.
A Népszabadság felmérést végzett a lakosság körében a potenciális jelöltek megítéléséről. Eszerint a válaszadók számára felsorolt személyek közül Bokros Lajos a legismertebb és egyben a leginkább megosztó jelölt: róla mondták a legtöbben azt is, hogy nagyon alkalmas lenne és azt is, hogy egyáltalán nem lenne az. Összességében Surányi György, egykori jegybankelnök kapta a legjobb "osztályzatot", a felsoroltak közül az MSZP és a Fidesz szavazótáborában is ő a "nyerő".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.